Yatırım Fonları Nedir?

Tasarruf sahiplerinden toplanılan para karşılığında, tahvil, hisse senedi, bono, ters repo vb. sermaye piyasasında yer alan yatırım araçlarını ve kıymetli madenlerden oluşan varlıkların yönetimi yatırım fonları ile yapılır.

Yatırım yapan kişiler, yatırım fonlarında sahip oldukları portföyün diledikleri kısmını, katılma payından satın alabilir böylece yatırım fonuna doğrudan katılım sağlayabilirler. Böylece küçük tasarruflar yapılarak elde edilmesi zor olan kazançlara yatırım yapılma işlemi gerçekleşir.


Yatırım fonları için her zaman büyük miktarlar gerekmez, küçük miktarlar ile yatırım fonlarından kazanç sağlayabilmek için gazete, dergi ve internet yayınlarını yakından takip etmelisiniz.

Yatırım araçları tüm dünyada artış göstermeye devam ediyor, kişilerin yatırımlardan en fazla kâr oranını elde edebilmesi, riskleri en az seviyede yaşaması ve en güvenilir yatırım araçlarının tespit edilebilmesi için uzun bir süre ve tecrübe gerekmektedir. Yatırımcıların bu sorunları yaşamaması için profesyonel kişilerden yardım alarak kısa vadede büyük kazançlar elde etmesi mümkündür.

Yatırım Fonları Kazancı

Yatırım fonunun sahip olduğu portföyü temsil eden, katılım belgesinden bir kısmı satın alarak fona ortak olabilirsiniz. Fonlara yatırım yapmak 3 şekilde kazanç sağlar:

Sahip olunan menkul kıymetlerden elde edilen kazanç ve kar oranları fona yansır,
Fonda bulunan ve değeri yükselen menkul kıymetler satılır ve sermaye kazancı elde edilir,
Fon, değeri yükselen menkul kıymeti satmadığı takdirde katılım belgesi değeri artış gösterir ve yatırımcılar bu belgeyi satabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.