Web Tasarım Nedir? İyi Bir Web Tasarımı Nasıldır?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım nedir? web sayfalarının kullanıcılar tarafından pozitif bir şekilde görülmesini ve kullanılmasını sağlayan tasarımlardır. Belirli bir kitle tarafından tasarım fikirleri olarak görülse de arka planda çalışan kodları unutmamak gerekir. Bir web sitesinin tasarımı ne kadar iyi olursa olsun arka planda kodlaması kötüyse, hiçbir kullanıcının işine yaramayacaktır.

Genellikle web dünyasında bulunan kişiler tarafından belirlenmiş bazı sözlü web tasarım kuralları vardır. Bunlar iyi bir web tasarımı için olmazsa olmazdır. Sizler için bu yazımızda iyi bir web tasarımında olması gereken unsurları tek tek araştırdık ve derledik. Peki, iyi bir web tasarımı nasıl olur?

İyi Bir Web Tasarımında Neler Olmalıdır?

Yukarıda da bahsettiğim gibi webmaster dünyası tarafından bazı sözlü kurallar vardır. Herkes bu unsurlara uyacak diye bir şey yoktur fakat web sitelerinin büyük bölümü bu sözlü kurallara uyduğu için sizin de uymanız daha doğru olacaktır. Özellikle bütün platformları düşünerek tasarlanmayan web tasarımları başarısız olmaya mahkûmdur.

İyi bir web tasarımında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Grafikler ve Resimler: Grafik ve resimler bir web sitesi için olmazsa olmazların başında gelmektedir. Sadece yazılardan oluşan web sayfaları nasıl gözünüze hoş gelmiyorsa kötü grafiklere sahip web sayfaları da kullanıcılar için görüntü kirliliğinden başka bir şey değildir. Web sitesinde bulunan renkler ve grafikler kesinlikle birbirleriyle uyumlu olmalıdır. Mümkünse logo da renkler ve grafiklerle uyumlu olmalıdır. Ayrıca resimler belirli boyutlarla sınırlandırılmalı ve düzensiz durmamalıdır.
  • Responsive Tasarım: Yukarıda web tasarımın bütün platformlara uygun olması gerektiğinden bahsetmiştim. Responsive tasarımlar aslında web tasarımın bu ihtiyacını karşılamaktadır. Kullanıcı tabletten veya telefondan giriş yaptığında düzensiz ve bozulmuş resimlerle karşılaşmaz. Bunun yerine akıllı olarak büyüyen ve küçülen bir tasarımla karşılaşır.
  • Navigasyon: Kullanıcı siteye girdiğinde mutlaka diğer sayfaları da görebilecek ya da tıklayabilecek bir tasarımla buluşmalıdır. Bu sayede kullanıcının sitede geçirdiği süreyi arttırmak mümkündür. Ayrıca diğer sayfaları da ziyaret etmesini sağlayarak, kullanıcının geri dönüşüm oranı da arttırılabilir. Ayrıca tasarımda responsive navbar kullanılması da oldukça önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.