Linux Nedir? Linux Nerelerde Kullanılır?

Linux Nedir?

Linux nedir ? Ücretsiz olarak dağıtılan açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Windows’tan temel farkı açık kaynak kodlu olmasıdır. Açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için kullanıcılar tarafından geliştirilebilmekte ve kodlanabilmektedir. Aslında Linux’un bu kadar hızlı gelişmesinin temel sebebi de budur.

Linux işletim sistemi adını kurucusu olan Linus Torvalds’tan almaktadır. Linus Torvalds, bu işletim sistemini kurarak bilgisayar dünyasına yeni bir felsefe getirmiştir. Bu felsefede açık kaynak kodlu yazılımların daha fazla piyasaya çıkmasıdır. Aslında temel olarak baktığımızda her yazılımın bir kaynağı vardır.

Windows bunu kullanıcılarından gizlese de Linux ve Linus Torvalds felsefesinde olan yazılımcılar bunu asla yapmamaktadır. Peki, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Linux’un faydaları nelerdir?

Linux’un Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

  • Güvenilirdir: Açık kaynak kodlu yazılımlar her zaman daha güvenilirdir. Linux’ta işletim sisteminin temellerini açık kaynak kodlarına dayandırmıştır. Yani aktif olarak bilgisayar üzerinde yaptığınız işlemlerin ne olduğunu ve neleri çalıştırdığını görebilirsiniz. Güvenilir olmasının bir diğer sebebi de açık kaynak kodlarının doğası gereği herkes tarafından görünebilir olmasıdır. Mesela Windows altyapısında herhangi bir hata meydana gelse hiçbir kullanıcı bunu net olarak göremez ve çözümü için de herhangi bir şey yapamaz. Ama Linux gibi açık kaynak kodlu bir işletim sisteminde hataları ve açıkları binlerce kişi görebilir ve çözümü için işletim sisteminin o kısmını tekrar kodlayabilir.
  • Esnektir: Açık kaynak kodlu olan Linux esnek bir işletim sistemidir. Esnek olmasının sebebi ihtiyaca göre tekrar kodlanabiliyor olmasıdır. Örnek olarak; Linux üzerinde herhangi bir kısmı beğenmiyorsunuz ve bundan rahatsızlık duyuyorsunuz. Biraz kod bilginiz varsa o kısmı keyfinize göre kodlayıp kullanabilirsiniz.
  • Destek: Linux, her ne kadar Windows kadar fazla kullanılan bir sistem olmasa da oldukça fazla kullanıcıya sahiptir. Fazla kullanıcıya sahip olması da fazla yazılımcıya sahip olması anlamına gelmektedir. Yani Linux için istenilen her alanda bir uygulama bulmak mümkündür.

Linux Nerelerde Kullanılır?

Linux’u her yerde kullanmak mümkün. İsterseniz evinizde isterseniz işyerinizdeki bilgisayarınızda tamamen ücretsiz bir biçimde kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer web siteleriyle ilgileniyorsanız, çok meşhur olan WordPress sistemi Linux tabanlı web hostingler ile çalışmaktadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.