WordPress Nedir? Nasıl Kullanılır?

WordPress Nedir ?

WordPress nedir ? , dünyanın en çok kullanılan blog altyapısıdır. İlk başlarda sadece blog siteleri için kullanılmış olsa da zamanla gelişerek başka alanlarda da kullanılmaya başlamıştır. Özellikle günümüzde e-ticaret siteleri ve kurumsal siteler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

WordPress sisteminin bu kadar çok kullanılmasının sebebi basit ara yüzüdür. Hiçbir kod bilgisine ihtiyaç olmadan web sitesi kurulmasına imkân vermektedir. Arıca gelişmiş admin paneli sayesinde birçok işlem tek tıkla yapılabilmektedir.

WordPress sistemini, dünyada milyonlarca web sitesi kullanmaktadır. Bu kadar çok kullanılmasının yeni kullanıcılar için belirli avantajları vardır. Çok kullanılan bir sistem olduğu için her gün binlerce eklenti yayınlanmaktadır. Bu sebepten dolayı ihtiyaç duyular eklentiler kolaylıkla bulunabilir. Lafı fazla uzatmadan WordPress sisteminin nasıl kullanılacağından bahsedelim.

WordPress Nasıl Kullanılır?

WordPress ’in gelişmiş bir web sitesi alt yapısı olduğundan yukarıda bahsetmiştik. WordPress kullanmak için çeşitli adımlar vardır. Biz fazla ayrıntıya girmeden bu adımları sizler için özetledik.

WordPress kullanmak için şu adımlar yapılmalıdır;

  • İlk öncelikle alan adı alınmalıdır. Alan adı seçimi yapıldıktan sonra herhangi bir hosting sitesinden “Linux Web Hosting” alınmalıdır. Genellikle alan adları senelik olarak satıldığı için, hosting hizmetinin de senelik olarak alınması daha uygundur.
  • Alan adı ve hosting satın alma işlemleri sona erdikten sonra cpanel veya ftp bilgileri edinilmelidir. Genellikle hosting firmaları size bu bilgileri mail atmaktadır.
  • Gelen bilgiler doğrultusunda siteadınız.com:2083 yazarak cpanel içerisine girmeniz mümkündür.
  • Cpanel içerisine girdikten sonra alt kısımda bulunan hazır script resimleri göreceksiniz. O resimlerden WordPress simgesi içerene tıklayıp, kurulumu yapın. Bu noktada sizden bazı bilgiler istiyor olabilir. Bu bilgileri olabildiğince doğru bir şekilde doldurmaya çalışın.
  • Kurumlum tamamlandıktan sonra WordPress artık sitenize kurulmuş demektir. Bu noktadan sonra çeşitli eklentiler ve tema seçimi gelmektedir.
  • WordPress ‘in admin paneline girebilmeniz için siteadı.com/wp-admin yazmanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza çıkan ekrandan giriş yapmalısınız.
  • WordPress sisteminin admin paneline başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra görünüm kısmından temalara tıklamalısınız. Oradan kendinize uygun olan temayı seçip, tek tık ile kurabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.