Augustus Tapınağı

Hacı Bayram Camii’ni ziyaretin ardından hemen yanı başındaki Augustus Tapınağı’nı gezmeden sakın bölgeden ayrılmayın.

Zira Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes’in İmparator Augustus’a bağlılığını göstermek amacıyla M.Ö. 25 ila 20. yüzyıllar arasında inşa ettirdiği düşünülen tapınak, Roma dönemi hakkında kentte bilgi bulabileceğiniz en iyi yer olarak gösteriliyor.

Frig tanrısı Men’e adanmış tapınak, Ankara tarihi yerleri İmparator Ferdinand’ın elçi olarak görevlendirdiği Hollandalı Busbecque tarafından Amasya yolculuğu esnasında keşfedilmiş.

Büyük bölümünün gün yüzüne çıkartıldığı kazı çalışmaları ise 1930 yılında Dr. Hamit Zübeyr Koşay yönetiminde gerçekleştirilmiş.

Kazı çalışmaları sırasında sonradan Ankara Anıtı olarak adlandırılan bir yazıt bulunmuş. Augustus’un ölmeden önce Vesta Rahipleri’ne teslim ettiği dört belgenin kopyası olarak nitelendirilen bu yazıt, imparatorun vasiyetnamesi ile devlete ilişkin bilgileri içeriyor.
Ankara’nın en büyük dini yapılarından biri olan ve basında sıkça cenaze törenleriyle kendisine yer bulan Kocatepe Camii, 1967-1987 yılları arasında inşa edilmiş. Cami, tasarımındaki Osmanlı esintileri ile dikkat çekiyor.

Caminin mimari açıdan klasik detaylarla bezenmiş olmasının nedeni, aslında oldukça ilginç. Tasarımı için düzenlenen yarışmada ilk olarak Vedat Dalokay’ın projesi birinci seçilmiş.

Ancak bu proje fazla Ankara modern bulununca Hüsrev Tayla-Fatin Uluengin ikilisinin Mimar Sinan tarzı çalışmasında karar kılınmış. Tabii bu durum, dini yapının tamamlanma sürecinin uzamasına neden olmuş.

Yapının iç kısmındaki hat çalışmaları Hamit Aytaç, Mahmut Öncü ve Emin Barın’ın imzasını taşırken, halı tasarımlarında Afyon Ulu Camii örnek alınmış.

Birinciliği kazanmasına rağmen iptal edilen Vedat Dalokay’ın projesi ise Pakistan’da Şah Faysal Camii adıyla inşa edilmiş ve günümüzde modern İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak anılıyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.