Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar
Kısaca GSS olarak adlandırılan  Genel Sağlık Sigortası başvurusunu yapmayanlar yani henüz GSS’li olmayanlar ve sigortalılık statüsü sona erenler ile bakmakla sorumlu olduğu kişiler, SGK tarafından kendiliğinden tescil edilecek. Bu kişilerin gelir tespitini yaptırmak üzere 1 ay içerisinde vakıflara başvurması gerektiği, SGK tarafından tescil edilen kişilere bildirilecek. GSS tescilinin kendiliğinden, kişinin insiyatifine bağlı kalmaksızın yapıldığı tarihten itibaren prim tahakkuk ettirilecek ve prim ödeme yükümlülüğü başlayacak. Kendisine gelir testi yapılmasını istemeyenler ile tescilin tebligatı yapıldığı tarihten itibaren 1 ay içerisinde gelir testi yapılması yönünde muvafakat vermeyenler asgari ücretin iki katı prim ödeyecek. Özürlü ve yaşlı olanlar vekili aracılığıyla başvuru yapabilecek.
Uzman kişi evde test yapacak!
Tescil başvurusu, kişinin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı ikametgâhının bulunduğu il ve ya ilçe idari sınırları içerisindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılacak. Vakıf personeli, bilgi formu vasıtasıyla başvuruda bulananların evlerine gidecek.
Hesap ve Gelirler İncelemeye Alınacak!
Doğum, ölüm, evlenme, boşanma gibi olayların ardından gelir testi yenilenecek olması önemli. GSS tescili yapıldığı tarihten itibaren primi devlet tarafından ödenenler ile asgari ücretin 3’te 1’i üzerinden prim ödeyenlerin hane ziyaretleri her yıl yenilenecek.
Gelir tespitinde, aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınacak. Aile bireylerinin banka hesapları ve aldıkmarı nakdi yardımlar da incelenecek.

Gelir testi sonucunda bütçeniz 295 liradan fazla çıktı ise ne olack ?

Gelir tespiti işlemleri, kişinin gelir tespiti başvurusundan itibaren en geç 1 ay içerisinde tamamlanacak, her bir aile için elde edilecek ortalama aylık gelir, aile bireyi sayısına bölünecek. Hesaplamalar sonucu tespit edilen ortalama geliri, mevcut asgari ücretin üçte birinden (295 TL) az olan vatandaşlar yoksul kabul edilerek primleri devlet tarafından ödenecek.
 • Geliri, asgari ücretin üçte biri (295,3 TL) ile asgari ücret(886,5 TL) arasında olanlar 295,3 liranın 12’de 1’i kadar, (35,4);
 • Geliri, asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar asgari ücretin (886,5 TL) 12’de 1’i kadar (106,38 TL);
 • Geliri, asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar, asgari ücretin iki katının (1773) 12’de 1’i kadar primi kendisiyatıracak.
Part-time çalışanlar. . .
30 günden az çalışan sigortalılar (part-time çalışmanlar, sözleşmeli öğretmenler, 4/C liler ve benzerleri), eksik günlerine ait GSS primlerini 30 güne tamamlamakla yükümlü olacak. Eksik primler yatırılmazsa vatandaş GSS’den yararlandırılmayacak, ödenmeyen primler çalışandan faiziyle tahsil edilecek.
Öğrenciler de test yaptıracak
Bu yasanın hayata geçirilmesi ile birlikte üniversite öğrencilerinin tedavi giderlerinin üniversite sağlık kültür ve spor daire başkanlığı tarafından karşılanması uygulaması sona erdi. Kanun ile, aile fertleri(anne-baba-eş) tarafından sosyal güvencesi sağlanan ve 25 yaşını doldurmamış üniversite öğrencilerinin sağlık giderleri SGK tarafından karşılanacak. Aile fertlerinin sosyal güvence sağlamaması veya üniversite öğrencilerinin 25 yaşını doldurmuş olması durumunda, öğrenciler ikametgâh ettikleri il veya ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurarak gelir tespiti yaptıracak. Yabancı uyruklu öğrenciler ise geldikleri ülkeler ile Türkiye arasında Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanmış ise sağlık yardımlarından faydalanma hakkından yararlanmaya devam edecek.
Yeşil karta ücret değişikliği
Yeşil kartlıların tedavi giderleri 1 Ocak 2014’den itibaren SGK bütçesinden ödenecek. Yeşil kart sahipleri vize süreleri geldiğinde, vize tarihinden itibaren 1 ay içinde gelir tespitini yaptırmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuracak. Yapılacak gelir tespiti sonucunda kişi başına aylık geliri asgari ücretin üçte birinden (295,3 TL) az olanların yeşil kartı devam edecek. Gelirin asgari ücretin üçte birinden daha fazla olması halinde ise gelir durumlarına göre GSS primlerini (35,4 TL -212,7 TL) kendileri ödeyecekler. Bu da yeşil kart kapsamından çıkmış olacaklarını gösteriyor.
Ocak 2014
Zorunlu Genel Sağlık Sigortası Başvurusu 2014 , Zorunlu GSS 2014 , Zorunlu Genel Sağlık Sigortası Başvurusunu Kimler Yapacak ne kadar Prim ödemesi yapacak ,  Zorunlu Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nereye Yapılır

Kategori: Yaşam

4 Yorum Yapılmış.

 1. sevim gök diyor ki:

  zorunlu sağlık sigortasını nereye yatırıcaz

 2. yusuf cenkoglu diyor ki:

  basindan belirtmek isterim ki asagida yazilanlar beni yakindan uzaktan hic alakadar etmemektedir. guzel bir isim ve maasim olup her ay duzenli olarak sigortam yatmaktadir,,,, bu anlatacaklarim benim durumumda olmayip magdur olanlari ve magdur olmayanlari ilgilendirmektedir, ve bu anlaracaklarimin hic bir ise yaramayacaginin bilincinde olup yetkililere ulasmasini bile temenni etmiyorum,,,,,
  yuzyilin soygunu budur arkadas. iste hukumetin inceden inceye ve hic de acitmadan basarabildigi soygun budur. herif milleti kendine muhtac etti resmen. milleti ac birakti ve ustune ustluk dakga gecer gibi GSS diye bir sacmalik icat edip caresiz ve yardima muhtac insanlara bulastirmaya kalkiyor.. burada cok cok buyuk hatalar var hatalar bu herifler basimizda oldukca buyumeye devam edecek. ama siz uyumaya devam edin bakalim. herifler de bizi soymaya devam etsin. nede olsa sistemi tutturmus gidiyorlar. ancak ve ancak boylesine koyun ve boylesine ahmak millete yakisir bu muamele…… daha hic kimsenin bu yasadan tam anlamiyla haberi bile yok,,,,, PRIMLERI devlet tarafindan odenen arkadaslar sizler zaten yesil kartliydiniz ve dogal olarak degisen hic bir sey olmadi.. BELLI basli bir isi olmayip belli basli mallara sahip olan ve primleri devlet tarafindan odenmeyip bizzat kendileri tarafindan odenen ve bu yasa ile ( noluyoruz layn bu da neyin nesi) diyen arkadaslar,,, sizin isiniz gucunuz yok ve sigortaniz yok dogal olarak ama devlet sizden her ay,,,, (evinizde birkac parca esyaniz veya bilemediniz arabaniz filan oldugu icin) para alacak.. ve bu para sizin sadece saglik harcamalariniz icin. AYRICA HER istediginiz hastanede muayene olmak gibi bir sansiniz da yok,,, EFENDIME SOYLIYEYIM gelir testi diye bi sacmalik var simdiye kadar yaptirdin mi bilmiyorum ama bu test icin bir imza attin benim guzel vatandasim,,, ve bu imzayla dedin ki gel devlet baba beni canin istedigin zaman arastir neyim var neyim yok bak ara bul,,,, haa HIC BIR SEYIN malin vesaire yoksa hic onemli degil sen ne de olsa basbakaninin istedigi ona gerekli oyu saglayacak cogunlugun icindesin zaten basbakanin senin yerine her ay zaten odeyecek o primi.. sen yeterki o basbakanini verecegin oylardan mahrum etme,,,, o senin her durumda ARKANDA OLACAKTIR,,,, arkanda durup napacaktir artik orasi malum,,,, uyumaya devam et ey turk halki.. soyulmaya devam et,,,, bir avuc ekmek ile kandirilmaya devam et ey turk halki,,, hakkini aramamaya devam et eyy turk halki,,, sana ne soylesem az turk halki,,,
  http://www.ttb.org.tr/kutuphane/tbshm.pdf

 3. adnan diyor ki:

  Merhabalar
  ben basit usul vergi mukellefiyim herhangi bir saglik guvencem yok
  ve gelirimlede kit kanat gecinebiliyorum
  gecmiste bag kur girisim var ama odeyemedigim icin
  borcumu odeyip dondurmustum benimde genel saglik sigortasina yani gelir
  tesbiti yapilmasi icin muracat etmem gerekirmi
  beni aydinlatirsaniz sevinirim

 4. Pinar diyor ki:

  Merhaba
  Ben suan issizlik maasi aliyorum.. Ve bu maas suresi bittiginde de babamdan aldigim bagkur maasini yeniden baglanmasi icin basvuru yapacagim.. Nisan ayinda issizlik odenegi sona eriyor. Bu sure icerisinde saglik guvencemde devam ediyor.. Peki ben simdi bu gss kapsaminda ne yapmam gerekir?


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası