Bilgi Zamanı

Zararlı Maddeler ve Zararları Nelerdir

Zararlı Maddeler ve Zararları Nelerdir
13 Mayıs 2014 - 22:20 'de eklendi ve 975 kez görüntülendi.

Zararlı maddeler nelerdir, bu yazımızda zararlı maddelerin vücudumuzda yol açtığı hastalıklardan bahsedeceğiz.

İnsan hayatında bazı kötü durumlarda bu kötü durumun psikolojik etkilerini unutmak amacıyla bazı zararlı maddelere bağımlı kalabilir. Zamanla bu maddeleri bırakamayarak ileride başına daha kötü işler açabilir. Zararlı maddeler hepimizin bildiği gibi içki sigara ve uyutrucu maddeleridir. Şimdi bu maddelerin zararları hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Sigara sindirim sisteminde ağız, dudak, yutak ve bu gibi organlarda yaralanmalara neden olur. Ayrıca sigara bu organlarda kanserli hücreleri çoğaltarak kişinin kanser olmasına neden olur. Solunum sistemlerinde akciğer kanseri, nefes darlığı gibi problemlerin büyük bir nedeni sigara kullanımından kaynaklanmaktadır. Ayrıca koah anfizema adı verilen ve nefeste tıkanmalara neden olan rahatsızlık da sigara kullanımı sonucu ortaya çıkar.

Alkol bağımlılığı vücutta çeşitli kırmızılıklar, egzama, karaciğer yağlanması ve kansere neden olur. Bu kanser ölümcüldür ve önceden teşhis edilmezse bir daha tedavisi mümkün değildir. Ayrıca alkolün toplumsal zararları da vardır. İnsanlar alkol bağımlısı olursa birbirlerine ve etrafına zarar verebilir ve suç oranları artar.

Uyuşturucu bağımlılığı ise daha kötüdür çünkü uyuşturucu pahalı bir maddedir ve insan kullandıkça daha fazla ihtiyaç duyar. Bir süre sonra bu maddelere para yetiştirmekten insan fakir düşer ve daha fazla paraya ihtiyaç duyacağı için hırsızlık, çevresine zarar verme ve psikolojik sorunlara yol açar. Bu durumlarda insanlar topluma büyük zararlar verebilir.

08141241_alkol_01

Zararlı Maddeler Nelerdir Zararları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER