Bilgi Zamanı

Yurtta sulh cihanda sulh sözünden ne anlamalıyız

Yurtta sulh cihanda sulh sözünden ne anlamalıyız
02 Mayıs 2014 - 22:51 'de eklendi ve 1146 kez görüntülendi.

Yurtta barış dünyada barış sözünün anlamı, bu yazımızda sizlere yurtta sulh cihanda sulh sözünün söylenme nedenini açıklayacağız.

Bu cümle Atatürk tarafından 1931 yılında söylenmiştir. Atatürk’ün bu sözü söylemesinin amacının ülkemizin ve milletimizin savaş yanlısı olmadığı, aksine barış için çalıştığını ispatlamaktır. Dünya’daki sayılı idealist liderlerden olan Mustafa Kemal Atatürk her fırsatta savaşa karşı olduğunu ve savaşın savunma amaçlı yapılmadığı durumunda cinayet olduğunu vurgulamasının özeti bu sözde de bulunabilir. Atatürk’ün bu sözünün ardından geçen 80 yıllık süreçte Türkiye’nin dış politikası da her zaman bu yönde şekillenmiştir. Cumhuriyet tarihine baktığımız zaman yapılan askeri müdahalelerin her zaman savunma ve koruma amaçlı olduğu görülür.

Bu söz Atatürkçülüğün bütünleştirici unsurdur. Savaşa karşı olan Atatürk her ortamda barışın korunmasını ve bu sayede dünyada ticaretin, sanayinin ve refahın gelişeceğini savunmuş, yaptığı çalışmalar ve barışçıl görüşmelerle ülkemizin diğer ülkelerle iyi ilişkiler kurmasını sağlamıştır.

102jo3

Yurtta Sulh Cihanda Sulh Sözü Neyi İfade Ediyor Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER