Bilgi Zamanı

Yurdumuzda Heyelan En Çok Bahar Aylarında Görülür Bunun Nedeni Nedir

Yurdumuzda Heyelan En Çok Bahar Aylarında Görülür Bunun Nedeni Nedir
29 Aralık 2013 - 10:00 'de eklendi ve 2254 kez görüntülendi.

Heyelan nedir? Heyelan olayları neden ilkbaharda olur? heyelanın bahar aylarında görülmesinin nedeni. Ülkemizde heyelanın bahar aylarında görülmesinin nedenleri.

Kış mevsiminde yurdumuzda önemli büyüklükte kar ve yağmur yağışı meydana gelmektedir. Bu yağışlar zamanla toprağı gevşetmekte ve eğimi yüksek bölgelerde heyelana neden olmaktadır. Özellikle karların bahar aylarına doğru erimesi heyelanın bu mevsimde gerçekleşmesinin başlıca nedenidir. Eriyen kar suları toprağa karışır ve toprağın yumuşamasına neden olur. Yumuşayan ve gevşeyen toprak eğimli arazilerde kayar ve heyelanları meydana getirir.

Bunun yanı sıra yurdumuzun büyük bölümünde ilkbahar mevsiminde yağışlar artar. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yağmur yağışlarının bu dönemde yoğun bir şekilde olması, bu bölgenin eğiminin çevresindeki diğer bölgelere göre daha yüksek olması da bir diğer heyelan oluşumu etkenidir. Bazı bölgelerde ise heyelanın olmasındaki etken zayıf bitki örtüsü olabilir. Bitkiler kökleriyle toprağı tutar ve kaymalarını önler. Bitki örtüsünün zayıf olduğu yerlerde heyelanlar daha fazla olur. Heyelan oluşumunun önlenmesi için ağaçlandırma çalışmalarının arttırılması, yol kenarında oluşacak heyelanlara karşı istimnat duvarı vb önlemler alınması gerekir. Ayrıca dağlık bölgelerde yerleşim yerleri kurmak insanlar için çok tehlikelidir. Herhangi bir heyelan olayında dağın tepesinden kopan toprak kütlesi dağın eteğindeki yerleşim yerlerini toprak altında bırakabilir.

indir (2)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER