11:01 am - Cuma Ağustos 29, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Yılmaz Karakoyunlu Çiçekli Mumlar Sokağı

Pazar, 6 Ocak 2013, 10:25 | Eğitim | 0 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Yılmaz Karakoyunlu’nun güzide romanlarından biri olan Çiçekli Mumlar Sokağı ve kendisi hakkında özet bilgiler aktaracağım. Yılmaz Karakoyunlu, 26.4.1936 da İstanbul Bakırköy de doğar.Yazarın Çiçekli Mumlar Sokağı , isimli romanı Batum’da yaşayan bir avuç insanın o yerlerin yaşanmaz hale gelmesi ile yavaş yavaş İstanbul’a göçü işle başlar. Namlı Hafız, Nusret Şakir, Halit Bey ve Gülistan Hanım her biri bir başka nedenle İstanbul’a göçer . Hayat içinde yerlerini alırlar. Ama, devir bir imparatorluğun yıkılış sancıları ile yeni bir devletin doğum sancılarının yaşandığı çifte ıstırabın yıllarıdır. Bu nesil o zamandaki her nesil gibi hem yıkılışın hüznünü hem de yeni devletin yapılanmasında hisselerine düşen sorumluluğu yaşarlar. Ferdi hayatları ile birlikte Milli Mücadelenin sıkıntılarına katlanır ve Anadolu’ya Milli Mücadelenin gerektirdiği silah ve parayı transfer etmeye çalışır ve başarırlar. Demek ki elimizdeki hürriyetin bedelini her bölge inşam karınca kararınca ödemiş ve bize bu güzel günleri bırakmışlardır.Çok mesajlı romanın en güzel mesajı zannımca budur. Mazidekiler bedeli canları kanlan ile ödediler, bize düşen bedel nedir, o romanın mesajıdır.

kitap

Yılmaz Karakoyunlu’nun romanı çok yönlü bir eserdir. Başta bir kültür ve kimlik romanıdır. Bir devir insanının dünyayı ve insanı yorumlama tarzının örneğidir. Milletin kimliğini oluşturan öğelerin vaka içinde gösterilmesidir. Farklılıkları ulusal gayeler ve toplumsal yaşam içinde eritmeyi başarmış, bizden öncekilerin hayatlarına tutulmuş derinliğine bir aynadır.Roman, Batum’dan İstanbul’a doğru gelişen bir vaka akışı içinde başlar. Romancı dinlerin birbiri ile kaynaştığı her dinin itibar gördüğü bir toplumu anlatır. Romanın ana olayı, yani bütün olayların doğduğu tohum olay Batum’da Ahmet Yesevi Dergahı, Namlı Hafız ve Gülistan Hanım arasında cereyan eder.

bilgizamani.net

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası