Bilgi Zamanı

Yerli Malı Haftası Hakkında

Yerli Malı Haftası Hakkında
03 Aralık 2013 - 21:10 'de eklendi ve 1382 kez görüntülendi.

Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası hakkında bilgi, yerli malı haftası hakkında kompozisyon örnekleri, tutum yatırım ve yerli malı haftası ne zaman 2013?

Yerli Malı Haftası, her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanır. Okullarda yapılan etkinliklerde yerli malı kullanmanın önemi, tutumlu davranmanın gerekliliği, israfın önlenmesiyle ilgili konuşmalar yapılır, şiirler okunur, oyunlar oynanır.

Tutumluluk, bir şeyi gerektiği kadar kullanmak demektir. Bir malı gereğinden fazla kullanmak israfa girer ve israf hem insanlar için hem de ülke ekonomisi için çok zararlıdır. Tutumlu olmak demek hem parada, hem eşyada hem de zamanda tutumlu olmak demektir. Yani bunları doğru bir şekilde kullanırsak tutumlu olabiliriz. Doğru programlar yaparak kitaba, derse ve oyuna yeterli zaman ayırırsak daha başarılı olabiliriz.

İleriye dönük hedeflerimizi gerçekleştirmek için tasarruf yapmamız gerekir. Yani kazancımızın bir kısmını harcamayarak biriktirmek ve ileride acil durumlarda yardımcı olması açısından saklamamız gerekir. Yerli malı haftasında tasarrufun nasıl yapılacağı da öğretilmektedir.

Yerli Malı Haftası İsmet İnönü’nün mecliste yaptığı bir konuşmayla başlamıştır. İnönü yaptığı konuşmada savaş nedeniyle malların ve paranın tasarruflu bir şekilde harcanması ve mümkün olduğunca Türk malı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğinden bahsederek halkı yerli malı kullandırmaya özendirmiştir. Bu günden sonra meclisin aldığı bir kararla her yıl bu tarihlerde yerli malı haftası kutlanmıştır. 1982 den itibaren haftanın adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilmiştir.

Türk Malı kullanmak neden önemlidir?

Çünkü Türk malı ürünler yerli sermaye ve üretici tarafından üretilir ve pazarlanır. Yani Türk malı ürün kullandığımızda ülkemizin vatandaşına para kazandırmış oluruz. Yabancı ülkelerin mallarını kullanmak demek, paramızın yurtdışına çıkması ve ekonomimizin gelişmemesi demektir. Türk malı haftası yerli üretimi ve tüketimi desteklemek ve ekonomiyi kalkındırmak amacıyla bir farkındalık yaratmak için düzenlenen bir haftadır. Yatırım, tasarruf ve tüketim hakkında öğrencilerin bilinçlenmesi ve ilerideki kuşaklara da bu bilgileri aktarması istenmektedir.

218683-3-4-a918b

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER