Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Belediye Seçimleri Ne Zaman 

Yerel seçim öne alınıyor iddiası!Yerel Seçimler 2013

Belediye Başkanlığı Seçimleri Hangi Yılda Tarihi Ne Zaman

Cumhurbaşkanlığı ve belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili takvimin belli olduğu ileri sürüldü. Buna göre yerel seçimler öne alınıyor ve önümüzdeki üç yıl sandığa gideceğiz

Normal koşullarda aynı yıl yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve belediye başkanlığı seçimleri için ‘çifte sandık’ kurulmayacak. 2014 yılında yapılacak yerel seçimler 6 ay öne çekilecek. Anayasa değişikliği gerektiren bu projeiçin muhalefet partileriyle temas başladı. Böylece, gelecek yıldan itibaren vatandaş her yıl sandığa gidecek. 2013’te belediye, 2014’te cumhurbaşkanlığı, 2015’te ise milletvekilliği seçimleri yapılacak. İktidar partisi bir süredir gündeminde olan yerel seçim tarihiyle ilgili adım atmaya hazırlanıyor. Anayasa gereği her 5 yılda bir mart aylarında yapılan yerel seçim tarihinin öne alınmasının temel gerekçesi, kampanya döneminin kış aylarına denk gelmesi. .

Yerel seçim tarihi olarak en ideal dönem sonbahar ayı görüldüğü için anayasa değişikliği ile seçim tarihinin ekim veya kasım ayına kaydırılması planlanıyor. Bu durumda kampanya dönemi yaz mevsimine rastlayacak. AKP, yerel seçimtarihini öne alma konusunda düşüncesini netleştirmiş durumda.

Muhalefet partileri CHP, MHP ve BDP ile temaslara da başlandı. İktidar, muhalefetin yaklaşımını olumlu karşıladı. Yerel seçim tarihiyle ilgili düzenlemenin ayrı bir anayasa değişikliği olarak Meclis’e gelmesi bekleniyor. CHP, Abdullah Gül’ün görev süresinin 2014’te dolacağı ve yeniden aday olamayacağına ilişkin yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Mahkemeden iptal kararı çıkarsa, 2014 Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimi zorunlu olacak.

2013 yılı belediye seçimleri , muhtarlık seçimleri ve belediye başkanlığı seçimleri

Normal koşullarda ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 7 yıllık görev süresi 2014 Ağustosu’nda doluyor. Yerel seçim tarihi de Mart 2014. AK Parti istediği değişikliği yaparsa yerel seçimler ekim veya Kasım 2013’te yapılacak. Milletvekilliği seçimlerinin tarihi de 2015 yılının haziran ayı.

Yerel Seçimlerde Bir İlk Uygulanacak

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin Türkiye’nin 2014 seçimlerinde büyükşehir belediyelerini oluştururken farklı bir seçimin ilk kez yapılacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Türkiye’nin 2014 seçimlerinde büyükşehir belediyelerini oluştururken sadece il merkezlerindekibüyükşehir yapılanmasını ve yönetimini seçmek yerine o ilin tamamını büyükşehirin hizmet alanı olarak kabul eden bir anlayışla ilk seçimini yapacağını belirtti.

Şahin, Bursa’da bir otelde düzenlenen Marmara Belediyeler Birliği 2014 yılı 1. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ”İstanbul ve Kocaeli dışında 14 büyükşehir ve yeni oluşacakların tamamında, farklı bir seçimi ilk kez yapacağız. Farklı hizmetanlayışıyla Türkiye’yi halkımızı tanıştırmış olacağız” dedi.

Bakan Şahin, ”Bir tarafta 50 bin nüfuslu bir mahalle ve onun muhtarı, bir tarafta 50 nüfuslu bir başka mahalle ve onun muhtarı, aynı kanun, aynı düzen, aynıpozisyon aynı yetki ve bu ölçek sorunu hepimizin ortak sorunudur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

AA – 27 Nisan 2014

Kategori: Yaşam

13 Yorum Yapılmış.

 1. soner diyor ki:

  seçim falan bahane artık vatan elden gidiyor

 2. uyanık tok diyor ki:

  osman paşa hepar sonuna kadar yanındayız paşa müslümanlık ve senin ugruna gözümüzü kırpmaz ölürüz
  TÜRK MÜSLÜMAN GENÇLER OLARAK HEPARA VERECEGİZ OYUMUZU VE SONUNA KADAR MÜSLÜMANLIK VE VATAN YOLUNA SAVAŞACAGIZ

  YAŞASIN MÜSLÜMANLIK YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ
  OSMAN PAŞAMIZ LİDERİMİZDİR

 3. TÜRK TARIK diyor ki:

  OSMAN PAŞAYI SEVİYORUZ VE SONUNA KADAR LİDERİMİZDİR.VATANIMIZ İÇİN SAVAŞACAGIZ.
  KAZANACAGIZ
  HÜKÜMETE YAZIKLAR OLSUN
  YAŞASIN MÜSLÜMANLIK

 4. sadık cesur diyor ki:

  hepar seviyoruz MÜSLÜMAN TÜRK milleTİ YOLUNDA SAVAŞACAGIZ.ÜLKEMİZİ VATANIMIZI KİMSEYE VERMEYİZ

 5. sadık cesur diyor ki:

  osman paşa mutlaka seçimde kazandıracagız ve sonuna kadar savaşacagız

 6. sadık cesur diyor ki:

  biz türk genliği osman paşa seçimi kazanamasada çok seviyoruz

 7. sadık cesur diyor ki:

  türk millet artık askere gitmek istemiyor ama daha son sözünü söylemedi.osman paşanın yolunda ölünceye kadar savaşacagız

 8. bilal diyor ki:

  turkiyenin gelec øegi ve bagimsizligi icin pkk terørunden kurtulmak icintek parti ( hepar ) Osman pamukoglu pasamiz gellir basa insallah

 9. hüseyin okcan diyor ki:

  muhtarlık seçimleri ne zaman

 10. AHMET GİRAY diyor ki:

  ben iki yılda bi seçim yapılması taraftarıyım.

 11. mustafacengiz diyor ki:

  nihayat yaz aylarında yerel secime gidecez bugune kadar en sevimli haberi aldık

 12. "ALİPAŞA SEVEN diyor ki:

  ” TAHMİNİ 2013 EKİM KASIM OLABİLİR DEĞİŞİKLİK OLURSA

  1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz “Yerel Seçimler Ne Zaman – 2013″

 13. ismail taflan diyor ki:

  seçimin yaz aylarına alınmasını destekliyorum


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası