Bilgi Zamanı

Yeraltı Suları ve Kaynakları

Yeraltı Suları ve Kaynakları
06 Şubat 2015 - 14:11 'de eklendi ve 490 kez görüntülendi.

Yeraltı suları ve kaynaklar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Yağışlar nedeniyle yeryüzünde biriken suların bir kısmı yeryüzünde kalırken bir kısmı ise geçirimli olan tabakalardan ya da çatlaklardan yeraltına sızar ve geçirimsiz tabakaların olduğu yerde birikir. Yeraltı sularını; yağmurlar, akarsular, göller, kar ve buzullar beslemektedir.

Yeraltı suyunun kendi çabalarıyla yeryüzüne çıktığı noktalara ise kaynak adı verilmektedir. Türkiye’de bulunan kaynaklara ise pınar, eşme, bulak, göze, memba, gibi adlar verilmektedir.

Yeraltı kaynakları suları;

Yamaç/ Vadi Kaynağı: Bu kaynaklar, yamaç ya da vadilerin yeraltı su tablasının önüne engel olduğu yerlerde meydana gelir. Burada oluşan kaynaklar akarsuları beslerler. Yamaç kaynaklarından çıkan yeraltı suyu yapışlı mevsimlerde artarken kurak mevsimlerde azalır.

Karstik Kaynaklar: Kalkerlerin içindeki çatlak, boşluk gibi alanlarda biriken yeraltı suyudur bu su yeryüzüne çıktığında bu kaynağa karstik kaynaklar adı verilmektedir. Karstik sular, ülkemizde oldukça fazladır. Karstik yeraltı sularının etkisiyle birlikte mağara ve travertenler gibi yer şekilleri oluşmaktadır.

Artezyen Kaynağı: Geçirimsiz iki tabakanın arasında kalan geçirimli bir tabakaya sızarak biriken yer altı kuyunun kaynağıdır. Artezyen kaynağındaki su çıkarılmak için, geçirimsiz olan tabakaya sondajla delik açılır ve artezyen kaynağındaki su fışkırarak yeryüzüne çıkar.

Fay Kanyağı: Fay hatlarının yer aldığı bölgelerde fayları takip ederek yeryüzüne çıkan yeraltı sularının kaynağıdır. Türkiye’de en çok Ege ve Güney Marmara grabenleri ile Kuzey Anadolu fay hattında görülmektedir.

Gayzer: Volkanik bölgelerde yer altında bulunan basıncın yeryüzüne zaman zaman yer altı sularını çıkardığı kaynaklardır. Bu kaynaktan çıkan su sıcak sudur. Ülkemizde olmamakla birlikte Japonya, ABD, İzlanda, Yeni Zelanda gibi ülkelerde oldukça fazla bulunmaktadır.

Yeraltı Suları ve Kaynakları Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER