2:09 pm - Salı Ağustos 30, 0556
Sponsorlu bağlantılar

Yeni Ehliyet Sınav Sistemi 2 Yıl Stajyer Sürücü Olunacak

Çarşamba, 18 Nisan 2012, 8:16 | Yaşam | 4 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

yeni ehliyet sınav sistemi stajyer sürücü şoförEhliyet Sınavı Sistemi Yeni uygulama nasıl olacak. Stajyer Şoför uygulaması geliyor. Artık sürücü adayları doğrudan ehliyet alamayacaklar. Tam teşeküllü sürücü olmak için önce stajyer sürücü olunacak. 2 yıllık stajyerlik dönemini başarılı geçirenler asıl ehliyeti alacaklar.

Ehliyet alımında yeni dönem başlıyor. Hem sınav sistemi değişecek hem de stajyer şoför uygulaması başlayacak. Stajyerlikten çıkmak için 2 yıl bellitrafik kurallarını ihlal etmemek gerekecek.

Sürücü eğitimine Avrupa Birliği (AB) kriterlerigetiriliyor. Yeni uygulamada ehliyet sınavını geçenler stajyer sürücü belgesi yani geçici ehliyet alacak. Stajyer sürücü belgesi 2 yıl geçerli olacak.

Bu süre zarfında belirli kuralları ihlal etmeyenler, asıl sürücü belgesini almaya hak kazanacak. Sertifikasını iki yıl içerisinde ehliyete dönüştürmeyen adayların sınavları iptal edilecek.

Ehliyet almak, sadece “dur-kalk”tan ya da birkaç yüz metrelik düz yolda gitmekten ibaret olmayacak.

Hoca desteği de sınırlanacak. Çünkü artık her sınav aracında bir kamera olacak.

Direksiyon başındaki pratik sınavsa 2 aşamalı olacak. Sürücü adayı, belirlenen güzergah bitene kadar değil, trafikte 45 dakika dolana kadar direksiyon başında kalacak.

Üstelik sınav tenha bir yolda değil, akan trafikte birden fazla güzergahta yapılacak.

Sürücü kurslarına taban ücret gelecek, böylece her kurs belli bir seviyenin üzerinde eğitim vermek durumunda kalacak.

bilgizamani.net

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Yeni Ehliyet Sınav Sistemi 2 Yıl Stajyer Sürücü Olunacak"

 1. gülşen diyor ki:

  yaş sınırı vaar mı ??

 2. feyzullah diyor ki:

  ALLAH yardımcıları olsun ben aldım kurtuldUMM

 3. EMRULLAH diyor ki:

  bu uygulama ne zaman uygulamaya giricek kimleri etkileyecek gerçek ehliyeti 2 yıldan az bi sürede alma ihtimali varmı stajerliğin iyi ve kötü yanları nedir…

 4. Onur Opak diyor ki:

  Bir Yandan Çok İyi Bişey Trafik CAnavarı Oranı Azalır Heralde

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası