Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar

Yeni Askerlik Kanunu

Sponsorlu bağlantılar

Yeni Askerlik Kanunu , Askerlik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. İktidar ve muhalefetten tasarı ile ilgili farklı açıklamalar geldi. bilgizamani.net.

2014 askerlik yasası son durum, askerlik kanunu değişiklikleri ve son durum yeni askerlik yasası 23 mayıs 2014

Askerlik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. İktidar ve muhalefetten tasarı ile ilgili farklı açıklamalar geldi.

TBMM Genel Kurulu’nda, ”Askerlik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın görüşmelerine başlandı.

Tasarının tümü üzerinde MHP Grubu adına söz alan Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Türk ordusunun, milletinin göz bebeği olduğunu söyledi.

Aydın, ”vatan, millet” adına hayatlarını gözlerini kırpmadan feda eden askerler için yapılacakdüzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Tasarı ile astsubayların, uzman jandarmalar ve uzman erbaşların özlük haklarıyla ilgili bir takım iyileştirmeler ve düzenlemeler yapıldığını anımsatan Aydın, ”Askeri öğrencilerimizin tazminat sorunlarının çözümü de önemli. Buna da kayıtsız kalamayız. Buna ilişkin tasarı ivedilikle hazırlanmalı ve gündeme getirilmelidir” diye konuştu.

Yeni Askerlik Kanunu

Partisinin, askeri personelin haklarıyla ilgili düzenlemelere gerekli desteği ve katkıyı her zaman vermeye hazır olduğunu ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

”TSK’nın tüm çalışanlarını hiçbir ayrım gözetmeden bir bütün olarak görüyor ve seviyoruz. Statülerden kaynaklanan bir farklılık elbette olabilir. Ancak kurumlar çalışma barışını temin etmek, eşitlik ve adalet ilkelerini gözetmek zorundadırlar. Tasarıda, özellikle uzman erbaşlarımızın özlük haklarıyla ilgili haklı talepleri karşılanmamıştır. Ek gösterge uzman erbaşlarımıza verilmemiştir. Bunların aldıkları ek tazminatlardaki adaletsiz uygulama da devam etmektedir. Uzman erbaşlar da kadroya geçirilerek bu sorun kökünden çözülebilir.”

Tasarı üzerinde iyileştirme getiren tüm önergeleri destekleyeceklerini ifade eden Aydın, ”Canını sermaye yaparak çalışan” askeri personel ve emniyet mensuplarının, özlük haklarında yapılacak düzenlemelerin ”kısıtlı bütçe” gerekçesiyle geciktirilmesinin ”anlaşılmaz olduğunu ”söyledi.

-”Genelkurmay Başkanlığı TOKİ mi?”-

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da tasarının tümü üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, tasarıda askerlik şubeleri ve sağlık raporlarının alınması konularını düzenleyen maddelerin tartışmalı olduğunu savundu. Aile hekiminden alınacak sağlık raporlarına ilişkin karmaşa yaşanabileceği uyarısında bulunan Kaplan, ”Aile hekimliği uygulaması nerede oturdu ki daha? ‘Askerliğe elverişlidir ya da değildir’ noktasında aile hekimliğinden alınacak raporlar ihtiyacı karşılayamayabilir” diye konuştu.

Tasarının, ”askeri yargıya” yönelik düzenleme içeren bölümlerini de eleştiren Kaplan, ”Yeni bir anayasada yargı sorunlarımızı konuşmayacak mıyız? Yargı birliği gündeme geliyor. Neden acele ediliyor bu konuda? Bu düzenlemenin acelesi yok” dedi.

”Genelkurmay Başkanlığı neden hala Başbakanlığa bağlı. Genelkurmay Başkanlığı TOKİ midir?” sorusunu yönelten Kaplan, ”Normal demokrasilerde Genelkurmay Başkanlığı’nın, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması gerekiyor” dedi.

Uludere’de yaşanan olaya değinen Kaplan, ”Bu konunun netliğe kavuşturulması lazım. Bir hukuk devletinde, yargıda bunun bir hesabı görülür. Tezkere Başbakan’a verildiğine göre siyasi muhatabınız da odur. Bir zat Ankara’dan telefon etse, bir başçavuş kaçakçılık yapanların tüm kimlik bilgilerini verirdi. Çünkü senelerdir bu olay yapılıyor” ifadelerini kullandı.

-”Önerge vereceğiz”-

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da astsubayların beklentilerinin kanunda karşılanmadığını söyledi.

Moroğlu, ”Hem ‘darbelere karşıyız’ diyeceğiz hem de 12 Mart ve 12 Eylül’de YAŞ kararları dışında görevden uzaklaştırılanların özlük haklarına kavuşturulmasını engelleyeceğiz” diye konuştu.

Askeri okullardan ayrılmak zorunda kalanların tazminatları affedilecekse, bu sürenin 1997’ye çekilmesi gerektiğini belirten Moroğlu, genel olarak olumlu olmasına rağmen tasarıda önemli eksiklikler ve eşitsizlikler bulunduğunu savundu.

Moroğlu, ”Bütün askeri ya da polis teşkilatında görev yapan üst, orta ve alt kademeler arasında özlük haklarında belli farklılıklar olacaktır ama genel şikayet; bu farklılıkların kabul edilemeyecek kadar fazla olmasıdır. Bunları düzeltmek hepimizin görevidir” diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, ”Türk milleti yediden yetmişe askerdir” dedi.

Anne ve babaların evlatlarını peygamber ocağına ”ya gazi ol ya şehit ol” diyerek gönderdiğini ifade eden Şirin, tasarıyla getirilen düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Şahsı adına söz alan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, uzlaşmayla getirilen tasarı üzerinde istişare ettikçe eksikliklerin görüldüğünü ve bunları düzeltmek için önergeler vereceklerini kaydetti.

Şandır, emekli astsubayların intibakının da bu kanunla yapılması gerektiğini dile getirdi.

SON DAKİKA

-Askerlik Kanunu’nda değişiklik kabul edildi

– TBMM Genel Kurulu’nda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını kabul edildi.

Kanuna göre, her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

Askerlik meclisleri günün gelişen koşullarında etkinliğini yitirdiğinden kaldırılacak.

Askere alma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı’nca yürütülecek.

Kaynak: AA – 23 Mayıs 2014

Kategori: Yaşam

11 Yorum Yapılmış.

 1. mehmet diyor ki:

  merhaba ben 40 yasini doldur,dum parisin banliyo,sun de yasiyorum ama daha askerligimi yapmadim 25 sene,dir de turkiye,ye gelemiyorum pasaportumu da uzatamiyorum benim kilom 48 boyum 1,59 bana nasil yardimci olabilirsiniz ???

 2. ismail hakkı gül diyor ki:

  askerlik nezaman düşecek?

 3. burak agca diyor ki:

  ben lise mevzunuyum tecilim bitti lise dengi bir okulda da okumuyorum şuan askerliğimi tecil ettirmem lazım nası tecil ettirebilirim yardımcı olurmusunuz

 4. osman durdu diyor ki:

  ben 29 yaşındayım okulumun bitmesine 1 sene var ne yapacagım kaçak durumuna düşersem ne olur

 5. HAKAN diyor ki:

  23.09.1983 DOĞUMLUYUM. 2012 HAZIRAN SONUNDA MEZUN OLUP FAKÜLTE DİPLOMASI ALACAĞIM. ASKERLİĞİMİ 2 YIL TECİL ETTİREBİLİRMİYİM.

 6. cem diyor ki:

  askeri fiara af yokmu nezaman cıkacak okadar madur insan var bize yardımcı olun

 7. sinan diyor ki:

  önlisans ve lisans mezunlar subay ve assubay sınavsız bır yıl egıtımle başarılı olanlar olabılecek tasarıda olan bu madde meclısten gectı mı

  • tuncay diyor ki:

   Merhaba,
   ben 1991 doğumluyum açıköğretim lisesinde okuyorum şu anda yoklama kaçağı olarak gözüküyorum,askerliğimi tecil ettirme hakkım var mı ?

 8. soner diyor ki:

  Merhaba,

  Ben 2010 fakulte mezunuyum 2012aralıga kadar tecıllıyım ve bu yenı yasa herhangı bır sekılde benı etkıler mı? benım sure mı uzatır mı:?

  tesekkurler

 9. fuat diyor ki:

  açık liseden de tecil edlirmi acaba

 10. Saim diyor ki:

  93 Aralık Doğumluyum Ne Zaman Gidicem O Zaman ?


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası