2:09 pm - Salı Ağustos 30, 6653
Sponsorlu bağlantılar

Yemek Borusunun Görevleri Nelerdir

Cumartesi, 6 Ekim 2012, 14:53 | Yaşam | 1 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Yemek Borusunun İşlevleri

Yemek borusu, ağızdan yutulup gelen besinleri alt ucundaki büzücü kastan geçirerek mideye ulaştırır. Mideden geriye doğru bir akımı önlemek için sürekli kasılmış olarak kalır.
Bu geriye akış enzimlerce zengin çok asitli (ekşi) mide suyunun yemek borusuna geri dönmesi demektir.

Göğsüne ağrılara, göğüs kemiğinin arkasında yukarıya doğru yayılan yanmalara neden olur. Yemek borusunun alt ucundaki büzücü kasın gevşemesinden ileri gelir. Diyafram fıtığıyla birlikte olabilir. Çoğunlukla zararsızsa da kulak –boğaz burun ve akciğer enfeksiyonlarına veya endoskopi aracılığıyla teşhis konan çok daha önemli yemek borusu lezyonlarına neden olabilir (yemek borusu iltihabı, ülserler, kanamalar, darlıklar).

Yemek borusu kanserleri sıklığını korumaktadır.Özellikle 50 yaş üstünde, alkol ve tütün kullanan erkeklerde görülür. Tedavisi, cerrahi olarak urun çıkarılması, ardından kemoterapi ve radyoterapidir.

Yemek borusunun özel hareketliğini bozulabileceği gibi (akalazi), ikincil olarak da kas liflerindeki (miyasteni) ya da iç sinir ağındaki bir lezyon (chagas hastalığı) yahut sinir ve hormon sistemlerindeki bir lezyon yüzünden bozulabilir.

yemek borusunun görevi nelerdir, yemek borusunun sindirimdeki görevi , yemek borusu sindirim üzerindeki işlevi , yemek borusu ne işe yarar

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Yemek Borusunun Görevleri Nelerdir"

  1. harika fakıoğlu diyor ki:

    hiç işe yaramadı

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası