Bilgi Zamanı

Yazının İnsan Yaşamındaki Önemi

Yazının İnsan Yaşamındaki Önemi
01 Nisan 2015 - 13:38 'de eklendi ve 1586 kez görüntülendi.

Yazının insan yaşamındaki yeri nedir, yazının insan hayatına katkıları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

1982_yazi_karakteri_buyuk

Yazı insanlar için oldukça büyük ve faydalı bir icat olmuştur. İnsanlar yazının icadından önce haberleşme amacıyla güvercin, duman gibi araçlara başvuruyorlardı. Ancak yazının icat edilmesi ile birlikte insanlar haberleşme alanı başta olmak üzere bir çok alanda gelişmelere imza atmıştır.

Yazı, kültürel değerlerin kuşaktan kuşağa kolay bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır. Mesela, günümüzdeki kültürel değerleri bir kaç nesil sonrasında dünyaya gelen nesil bile yazılı eserler sayesinde öğrenebilecek ve kültürel değerlerimiz hakkında bilgi sahibi olabileceklerdir.

Tarih sahnesinde yazının icat edilmesi ile birlikte tarihi bilgilerin de nesillere aktarılması daha kolay bir hal almıştır. İnsanlar, özellikle yazının icadı ile başlayan tarihi çağlar hakkında yazılı belgeler sayesinde bir çok bilgiye ulaşabilmektedir.

Yazı, aynı zamanda unutkanlığı engelleyen bir araçtır günümüzde. İnsanlar, günlük hayatlarında unutmamaları gereken bir çok şeyi not alırlar ve böylece o bilgiyi unutmazlar. Örneğin; öğrenciler ders dinlerken defterlerine çeşitli not alırlar. Öğrencilerin not almalarının nedeni ise bilgileri zaman geçtikçe unutmamak, tekrar etmektir.

İnsanlar yazı sayesinde duygu ve düşüncelerini de birbirlerine rahat bir şekilde ifade edebilirler. Öyle ki; günümüzde insanlar yüz yüze iletişime geçmek yerine yazı ile kendilerini ifade etmeyi tercihe derler.

Tüm bu nedenlerden dolayı yazı günümüzde oldukça önemli bir icat olduğunu defalarca kanıtlamıştır.

Yazının İnsan Yaşamındaki Yeri Nedir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER