Bilgi Zamanı

Yatsı Namazı Kaça Kadar Kılınır

Yatsı Namazı Kaça Kadar Kılınır
01 Şubat 2014 - 19:30 'de eklendi ve 1465 kez görüntülendi.

Yatsı Namazı Kaça Kadar Kılınır, Yatsı Namazı Kaça Kadar Kılınabilir, Yatsı Namazı Kaça Kadar, Yatsı Namazı Kaça kadar kılını diyanet işleri.

Tüm namazlarda olduğu gibi yatsı namazını da tam vaktinde kılarak geciktirmemek çok önemli. Ancak diğer namazların aksine yatsı namazının vakit aralığı biraz daha geniş olduğu için erken kılmak yerine başka işlerimizi yapıp bu namazı geciktirebiliyoruz. Bu yüzden bazı kişiler yatsı namaz vaktini tam olarak bilmek istiyor. Yatsı namazı kaça kadar kılınır sorusunun cevabı aşağıdaki yazımızda.

Esas görüşe göre yatsı namazı gökyüzündeki kızıllık kaybolduktan hemen sonra başlar ve fecr-i sadık denilen tan yerinin ağarıp sabah namazı vaktinin girdiği zamana kadar devam eder.

Bir başka görüşe göre yatsı namazı gecenin üçte biri tamamlanıncaya kadar devam eder. Çünkü peygamberimiz bir hutbesinde Ümmetimin yatsı namazından sonra gecenin üçte biri veya yarısını geçirmeden namazını tamamlamasını emrederim buyurmuştur. Validemiz Hz. Aişe ise peygamberimizin bu söylediğini uyguladığını ve yatsı namazını gecenin yarısı geçmeden tamamladığını söylemiştir.

Vitr namazı da yatsı namazıyla birlikte veya ayrı kılınan namazlardan biridir. Vitr namazının vakti de yatsı namazı vaktiyle aynıdır. Yani gökyüzünde kızıllık kaybolduktan sabah namazı vaktine kadar kılınabilir. Ancak yine de namazları tam vaktinde kılmakta fayda var. Çünkü namazı geciktirdikçe sevabı ve bize verdiği iç huzuru gittikçe azalmakta.

images

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER