Bilgi Zamanı

Yaşlılarda Kilo Alma ve Verme

Yaşlılarda Kilo Alma ve Verme
14 Nisan 2013 - 9:43 'de eklendi ve 916 kez görüntülendi.

Yaşılarda Kilo Alma ve Zayıflama, Yaşlı İnsanlarda Kilo Almayı Engelleme ve Zayıflama

YAŞ İLERLEDİKÇE VÜCUDUN YAKMA GÜCÜ AZALIR

İnsanlar 30’dan sonra yavaş yavaş gıdaları daha güç yakmaya başlarlar, 30’dan 70’e kadar bu yakma %5’ten <30’a kadar bir azalma gösterebilir. İnsanlar yaşlandıkça hem yakma güç­leri azalır, hem de daha bol ve daha çeşitli yemek yiyerek ve faaliyetlerini azaltarak daha fazla kalori aldıkları için, kolayca şişmanlarlar. Diğer in­sanlara göre zaten daha az yakan bir bünyeye sahip bir insanın biraz bol ye­mek yiyerek, biraz faaliyetlerini azal­tarak, biraz da yaşlanırsa kolayca şiş­manlayabileceği bu bilgilerden anlaşı­lır.

egzersizbaklava

Hayat şartlarının nispeten daha iyiye doğru düzeldiği, daha iyi yemek yeme imkânlarının sağlandığı orta yaş­larda daha kolay ve daha iyi yemek ye­me alışkanlığı özellikle tatlılara düş­künlük, zayıflamayı önleyici ve şiş­manlamayı destekleyici unsurların başında gelir.

Pek çok şişman hasta, ekmek yi­yemediği zaman açlıktan el ve ayak­larının titrediğini, hiç bir iş yapama­dığını dehşetli güçsüz kaldığını haklı olarak iddia etmektedir. Bu söylenen­ler büyük ölçüde doğrudur. Bu bakım­dan daha önce yapılmış tecrübeler ve kalori kesmeler, hasta için ümit kırıcı birer hatıra olarak daima gözünün önündedir. İlmi çalışmalardan biliyo­ruz ki, uzun zaman bol karbonhidratlı yemek yiyenlerin pankreas bezleri da­ha çok insülin denen hormonu ifraz et­mektedir. Tabii bu çok uzun sürdüğü zaman pankreas yorularak insülin if­razını azaltmakta bu da şişmanlarda pek çok rastladığımız şeker hastalığı­nın ortaya çıkmasına sebep olmakta­dır. İşte bu bol karbonhidratlı yemek­lerin yarattığı insülün dengesizliği per­hizin ilk günleri akıllı bir şekilde tat­bik edilmeyecek olursa, hastada ter­leme, et titremeleri ve tahammülü im­kânsız açlık duygusuna neden olmak­tadır. Bundan ötürü zayıflamaya ka­rar verenler kendi akıllarına ya da komşudan duyduklarına göre değil, bu kitapçıkta belirtmeye çalıştığımız usullere mutlak surette uyarak zayıflamalıdırlar.

Bilhassa, açlığa dayanamayanlar gerekli kaloriye uygun gıdaları 4-5 öğünde taksim ederek yemeli ve baş­langıçta özellikle ilk 15 gün vücudu za­yıflatıcı kaloriye ininceye kadar gıda­larını giderek azaltmalıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER