Bilgi Zamanı

Yangından Korunma Haftası

Yangından Korunma Haftası
19 Haziran 2014 - 20:33 'de eklendi ve 774 kez görüntülendi.

yangın

Yangından Korunma Haftası İle İlgili Bilgi, Yangından Korunma Haftası

Ülkemizde her yıl 25 Eylül ve 1 Ekim tarihleri arası Yangından Korunma Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu haftada yangının doğaya ve ülkeye verdiği zararlar üzerinde durulmakta ve yangından korunmak için yapılması gerekenler üzerinde durulmaktadır.

Yangından korunma haftasında yangının ne olduğu, nasıl çıktığı, yangından korunmak için neler yapılması gerektiği, itfaiyenin kuruluşu ve görevleri hakkında çeşitli bilgilendirmeler yapılır.Okullarda konuşmalar, şiirler, kompozisyonlar ve etkinliklere yer verilir. Yapılan çalışmalarla haftanın önemi vurgulanır. Amaç yangından korunmak için halkı ve öğrencileri bilinlendirmektir.

Yangın, ateşin kontrol edilemeyerek çevreye yayılmasıdır. Karşılaştığımız yangınların büyük çoğunluğu insanların bilinçsizliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak deprem, yıldırım, trafik kazaları gibi farklı nedenlerle de yangın çıkabilir. Yangının büyüme başlama nedeni genellikle kolay tutuşabilen maddeler ateşin sıçramasıdır. Bu nedenle tehlikeli alanlarda ateşin buralara sıçramaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Yangından korunmak için her zaman çözüm yolları aramışlar ve bunun için çeşitli araçlar ve aletler geliştirmişlerdir.Eski zamanlarda yangın söndürmek için kazma, kanca ve taşıma sular kullanılırken bunlar bugün çok ilkel yöntemler olarak kalmıştır. 1717 yılında Müslüman olarak Davut adını alan bir Fransız, Fransa’da gördüğü yangın söndürme teşkilatını ülkemize taşımıştır. Ardından Yeniçeri teşkilatında “Tulumba Ocağı” kurulmuştur. Ülkemizde Davut Ağa’nın başlattığı bu teşkilat gelişerek itfaiye adını almıştır.

Yangın çıktıktan sonra kısa sürede söndürülse de çevreye verdiği zararlar çok fazladır. Bu nedenle bu konuda önlemler alınarak yangının çıkmasına engel olunmalıdır.

Yangından Korunma Haftası Ne Zaman Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER