Bilgi Zamanı

Yağışların Tarımsal Faaliyetlerle İlişkisi Nedir

Yağışların Tarımsal Faaliyetlerle İlişkisi Nedir
23 Aralık 2013 - 12:00 'de eklendi ve 961 kez görüntülendi.

Yağışların tarımsal faaliyetle ilişkisi nedir? Yağışların tarımsal faaliyetlerin gerçekleşmesindeki önemi nedir? Coğrafya dersinin en sık sorulan sorusuna sizin için cevap aradık. Ayrıntıları yazımızda görebilirsiniz.

Bitkilerin yetişmesi için mutlaka suya ihtiyaç vardır. Pek çok bölgede sulama faaliyetleri yetersiz olduğu için yağışların tarımsal faaliyetlerin gelişmesindeki önemi büyüktür. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu suyun büyük kısmı yağışlardan karşılanır. Özellikle bitkilerin dikildiği ilk zamanlarda yoğun suya ihtiyaçları bulunur. Yağışlar sayesinde bu su ihtiyacı karşılanmış olur.

Bununla birlikte yağışların bazı zararları da olabilir. Her şeyin fazlası zarardır. Dolayısıyla fazla yağımur artık bitkilere yarar değil zarar sağlar. Mesela patlıcan bitkisi ilk dikildiği zamanlarda yoğun yağış isterken büyüdükten sonra fazla yağışa ihtiyaç duymaz. Ancak tam bu zamanlarda başlayacak bir sağanak yağış bitkilerin çürüyerek ölmesine neden olacaktır.

Yağışların süresi, yağış miktarının ne kadar olduğu da tarımsal faaliyetleri etkileyen bir diğer faktördür. Mesela akdeniz ikliminde yağışlar kesik kesik ama uzun süreli yağdığı için bu bölge şeftali üretimine oldukça elverişlidir. Aynı şekilde patlıcan da fazla suyu sevmediği için seracılık faaliyetleri sonucu patlıcan üretimi yapılır.

Görüldüğü gibi yağışların tarımsal faaliyetlere etkisi bu denli önemlidir. İklimlerin değişmesiyle yağışların zamanlaması da değiştiği için bu durum tarımsal faaliyetlere zarar verir. Bu nedenle iklim değişikliğiyle ilgili pek çok önlem alınmakta, ancak fazla yararı olmamaktadır.

12_09112014121445-1

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER