Bilgi Zamanı

Ya Sınavı Kazanamazsam Endişesi

Ya Sınavı Kazanamazsam Endişesi
16 Aralık 2012 - 0:15 'de eklendi ve 1151 kez görüntülendi.

Sınavlar dönemi 2013 yılı itibariyle başlıyor diyebiliriz. Birçok öğrenci birkaç ay sonra kendisini sınav atmosferinin içerisinde bulacak. Ortaokul 5., 6., 7. sınıflar ile Ortaöğretim 9., 10., ve 11. sınıflar PYBS( Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı) için ter dökecek. Öte yandan Ortaokul 8. sınıf öğrencileri SBS’de , lise mezunları ise YGS ve LYS sınavlarında terleyecek. Haliyle öğrenci olan birçok kişi için sınav atmosferi kendini iyiden iyiye hissettiriyor.

Böylesine önemli sınavlara hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiyemiz olacak. Hiçbir sınavı hayatınızın sonu anlamına gelmediğini ve sınavlardan önce olduğu gibi sonra da hayatın kaldığı yerden devam edeceği gerçeğini unutmamalıdırlar. Sınav anına kadar ne kadar hazırlık yaptıysanız, ne emek verdiyseniz çok büyük bir aksilik olmadığı sürece karşılığını alırsınız. Sınava gerektiği kadar çalışıyor ve başarabileceğiniz inancını taşıyorsanız “Ya Kazanamazsam” endişesine kapılmanız zaten zor bir durum. Bu demek oluyor ki, ne kadar çok ve yerinde çalışma o kadar daha az kaygı demek. Sınavlara hazırlanan bir öğrencinin en temel görevlerinden biri planlı ve düzenli olarak sınavlara hazırlanmaktır. Eğer kişi, bu görevini lâyıkıyla yerine getiriyorsa, vicdanen içi huzurluysa, sınav esnasında heyecan olmayacaktır.

Bu endişeyi taşıyan kişilere baktığımızda, daha çok çevresinden destek görmeyen ve yalnızlık yaşayan kişiler olduğu görülür. Dolayısıyla anne,baba,kardeş ve diğer aile bireyleri ile eş ve dostların, sınava girecek olan kişilere sürekli olarak psikolojik destek vermeleri yerinde bir davranış olacaktır. Sınava hazırlanan öğrenciler de, girdikleri sınavlarda gayet rahat olmalı ve “Başaramazsam da canım sağolsun” düsturunu edinmelidirler kendilerine. Tekrar hatırlatmak isterim ki, sınavlar dünyanın sonu değildir.

bilgizamani.net ( Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER