Bilgi Zamanı

William Kidd Hayatı

William Kidd Hayatı
26 Haziran 2013 - 15:03 'de eklendi ve 846 kez görüntülendi.

William Kidd Hayatı, William Kidd Kimdir

William Kidd, kaptan kidd olarak da bilinir (d. y. 1645, Greenock, Renfrew, İskoçya – ö. 23 Mayıs 1701, Londra, İngiltere), efsanevi İngiliz korsandır. Serüven­leri İngiliz edebiyatında işlenmiş, hazine avcıları sonraki yıllarda definesinin peşine düşmüşler ama sonuç alamamışlardır.

Yaşamının ilk yıllarına ilişkin ayrıntılı bilgi yoktur. Genç yaşta denize açıldığı sanılır. 1690’da New York kentinde tanınmış bir kaptan ve gemi sahibi oldu. 1695’te İngiliz krallık yönetimi Kidd’e Kızıldeniz ve Hint Okyanusunda, Doğu Hindistan Kumpanya- sı’na ait gemilere saldıran korsanları ceza­landırma görevini verdi.

Kidd Şubat 1697’de korsanlık yapmaya başladı. Çeşitli eylemlerden sonra korsan­lıkla suçlandığını öğrenince 1700’de New York’a gitti. Tutuklanarak yargılanmak üzere İngiltere’ye gönderildi. Buradaki yar­gılamada suçlu bulundu (8-9 Mayıs 1701) ve asılarak idam edildi.

Kidd’in hazinesinin bir bölümü Long Island açıklarındaki Gardiners Adasında bulundu. Bunların satışından elde edilen gelir “Antonio” adlı gemisinden alınan eşyalarıy­la birlikte hayır kurumlarına bağışlandı. Sonraki yıllarda Kaptan Kidd adı, Batı edebiyatında kahramanlaştırılmış düşsel korsan kavramıyla bütünleşti. Kidd’in göm­düğü düşünülen hazinesini konu alan öykü­lerden biri de Edgar Allan Poe’nun “The Gold Bug” (Altın Böcek, 1948,1982) adlı yapıtıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER