Bilgi Zamanı

Vücut Kaşıntısı Sebepleri

Vücut Kaşıntısı Sebepleri
25 Kasım 2013 - 18:56 'de eklendi ve 3912 kez görüntülendi.

Vücutta Kaşıntı Nedenleri Nelerdir

Vücut kaşıntısı sebepleri nelerdir ? Kaşıntı insanların başına çok büyük dert olan bir hastalıktır. Bazen bu dert ileri düzeylere gidiyor ve bir uzman tarafından tedavi edilmesi icap ediyor.

vücut kaşıntısı sebepleri

Kaşıntı nedir?

Kişiye inanılmaz rahatsızlık veren, uykusuzluk, gerginlik yaratan kaşınma arzusudur. Esas nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, histamin salgısı beyinde kaşınma duyusunu harekete geçirmektedir. Zaman zaman bir deri hastalığı, bazense organlarla alakalı bir rahatsızlığın semptomu olabilirken psikolojik nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir.

Kaşıntı Kimlerde Görülür?

Çok belirgin rahatsız edici özellikleri olan egzama,kurdeşen,su çiçeği gibi deri hastalıklarında kaşıntı görülür. Yaşlı insanlarda ortaya çıkan kuru deri sebebiyle gözüken kaşıntı ise döküntü olmadan ortaya çıkan kaşıntıya örnektir, ayrıca uyuz benzeri bir takım parazitlerden ötürü ortaya çıkan hastalıklar da kaşıntıya neden olmaktadır. Dermataloji uzmanı doktorlar basit muayene yöntemleriyle tanı ve tedaviyi kolayca görebilirler. Vücudunuzda yer alan benlerin birinde kaşıntı gözüküyorsa kanser oluşumu ortaya çıkmış olabilir ve tanı için biyopsi gerekir.

Böbrek yetmezliği, hepatit, guatr, demir eksikliği, polistemi, multiple myeloma, nörolojik hastalıklar kaşıntıya neden olabilir. Lenf nodüllerinde ortaya çıkan lenfomalar da bazen kaşıntı semptomu verebilir.

Tedavisi

Doktorunuz kaşıntının sebebini bulmak için; cilt muayenesi, kan testler, gerekirse biyopsi yaptıktan sonra. Sebep deridense tedavi kaşıntıyı giderir. Ancak iç organlardan kaynaklanan bir kaşıntı varsa ilaç ve ultraviyole ışın tedavisi gerekebilir.

Öncelikle kaşıntı başladığında sıcak duş yasaklanmalı, serin ortam ve ince kıyafetler kaşıntıyı azaltır, kullandığınız sabun hassas ciltler için olmalı, banyodan çıkarken sabun artığı kalmamasına ve çıktıktan sonra nemlendirici kullanmaya dikkat etmeniz gerekir. Su çiçieği ve böcek ısırması gibi durumlarda kalamin içerikli losyon kullanmak yardımcı olabilmektedir. Kaşıntı çok rahatsız edici bir durumdur ancak tedavisi bulunmaktadır.

Vücut Kaşıntısının Sebepleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • zübeyde ;

    bende de kaşıntı var ama gecmiyor bürsürü doktora gittim ne yapmam gerekiyor..

    20 Ocak 2014 15:28