Bilgi Zamanı

Vize İstemeyen Ülkeler

Vize İstemeyen Ülkeler
26 Şubat 2014 - 14:20 'de eklendi ve 62409 kez görüntülendi.

Türkiyeden Vizesiz Gidilebilen Ülkeler :

Türkiye'den vize istemeyen 64 ülkeTürkiye’ye vize uygulamayan ülkelerin sayısı, son dönemde dış politikada önemli adımların atılmasıyla artıyor. Son olarak Türkiye ile Moğolistan arasında vize muafiyeti anlaşması yapıldı.

Türkiye’nin son zamanlarda yürüttüğü başarılı diplomatik atak ve komşularla sıfır problem politikasından sonra bazı ülkeler, Türk vatandaşlarına uyguladığı vize uygulamasını kaldırdı.

Türkiye’ye vize uygulamayan ülkeler arasına son olarak Moğolistan da eklendi. Daha önce bilindiği üzere Belarus ile vizeler kalkmıştı.

Moğolistan Dış İşleri Bakanı ile Türkiye Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasında ziyaret çerçevesinde gelişen konuşmada, iki ülke arasında vize muafiyetini öngören konularda mutabakata varıldı.

Belarus ile yapılan anlaşma ile Türkiye’ye vize uygulamayan ülke ve özel idare bölgeleri sayısı da 69’a çıktı.

Son Duruma Göre Vize muafiyeti anlaşması imzalanan ülkeler şunlar:

Antigua -Barbuda, Arjantin, Arnavutluk,

Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Belarus (Beyaz Rusya)

Ekvador, El Salvador,

Fas, Fiji, Filipinler,

Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan,

Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong,

İran,

Jamaika, Japonya,

Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika,Karayip

Libya, Lübnan,

Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Moldova, Moğolistan

Nikaragua,

Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Rusya, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland,

Şili,

Tanzanya, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu,

Uruguay,

Ürdün,

Venezuela, Vatikan,

Katar,

Kamerun,

Yemen, Yeni Zelanda

Ukrayna.

Nijerya ile da yapılacak anlaşmalarla çok yakında vizelerin kalkacağı belirtildi.

Vize Şartı Olmayan Ülkeler 2014 , Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir , Vize Şartı Uygulamayan Ülkeler , Vize Olmadan Hangi Ülkelere Gidilebilir

Hırvatistan, 1 Nisan’dan itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaya başladı.

Nijerya, Endonezya ve Yeni Zelanda ile yapılan anlaşmalarla çok yakında vizelerin kalkacağı belirtiliyor.

Sınır Kapılarında Vize Alınabilen Ülkeler

Azerbaycan (Bakü), B.A.E. (Transit), Bahreyn, Bangladeş (Dhaka), Burkina Faso (75 Euro), Burundi, Cape Verde, Cibuti, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan (Yeşil hariç), Endonezya, Gana, Irak, Kamboçya, Katar, Kenya (20$), Komor Adaları, Malawi, Mısır (45 yaş üstü), Mozambik, Nepal (30$), Ruanda (Transit 3 günlük), Sri Lanka (25$), Sudan (100$), Tacikistan, Tanzanya (50$), Togo, Tonga, Uganda, Umman, Zambia (50$), Zimbabwe (Victoria Falls sınır kapısı ile 100$)

Vize uygulamalarında gözlenen olası güncelleme nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin Büyükelçiliği ile temas kurulması tavsiye olunur. 

AA –  2014

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 733 Yorum )

 • Mehmet ;

  Selam Aleykum. Avrupaya gitme konusunda kesin bir çözüm sunacak birileri var mı acaba 5000 euro artı masraflar Schengen vizeyi pasaportumda gördüğüm saniye para elinizde Allah rızası için yol ve yöntemi izah edip kesin bir yönten sunabilecekler yazsın boşa zaman harcamayalım mail adresim mh.akyuz@hotmail.com tekrar vurgulayayım işin nasıl olacağı konusunda izahat verebilecekler mail atsın sadece, herkese iyi şanslar.

  20 Aralık 2014 00:51
 • ali ;

  Mehmet ara beni burdayim 0538 349 85 32 ara bekliyorum…

  30 Ağustos 2014 15:10
 • ali ;

  Mehmet ara beni kardes 538 349 85 32 bakariz caresine…

  06 Temmuz 2014 22:42
  • mhmt ;

   Ali bey uzun sure cevap gelmeyince ara verdim buraya girmeye cep numaranizi aradim kapaliydi mumkunse bir cevap yazarmisiniz buralardaysaniz hale. Iyi gunler.

   21 Ağustos 2014 17:20
  • mhmt ;

   Ali bey kardeşim çok gec gördüm mesajınızı telefonunuzu iki kere aradım kapalıydı rahatsız etmekte istemedim hala buralardamısınız?

   23 Ağustos 2014 00:21
 • mhmt ;

  Selam arkadaşlar. Bana Avrupaya vize alma konusunda yardımcı olabilecek biri var mı, daha doğrusu çok vardır ama yazdıklarıma isebet edermi inşallah eder deyip durumu özetlemeye çalışayım. Schengen için ayırdığım 2500 eoro param var, ev tapusu, araba ruhsatı, maaş bordrosu sağlama imkanım yok tüm masraflarımı kendim karşılayacağım, lütfen ‘sen parayı yolla ben vizeni alırım’ ‘ne işin var avrupada otur oturduğun yerde’ bir tura katıl veya furları takip et’ ‘vize istemeyen üçüncü bir ülkeye git ve ordan müracat et’ vs. vs. vs. gibi şeyler yazıp boşa vakit harcamayın bunlar zaten hepimizin bildiği şeyler rica ediyorum. 10 sene süreli pasaportum var, tekrar vurgulayayım tüm masraflarımı kendim karşılayacağım ve 2500 euro vize almamda yardımcı olacak kişiye vereceğim paradır ki annesinin ak sütü gibi helal olsun tek kuruşu gözümde kalmaz. Allah hepimizin yardımcısı olsun arkadaşlar.

  25 Haziran 2014 03:26