Bilgi Zamanı

Verimli Ders Çalışmak

Verimli Ders Çalışmak
08 Ocak 2013 - 11:02 'de eklendi ve 1394 kez görüntülendi.

İlkokul yıllarında sorularla karşılaştık henüz daha kodlamayı bilmiyorken sınavlara sokulduk başardık veya başaramadık, ağladık. Sonuç olarak sürekli gelişen bir döngü içerisinde kendimize yer ayırmak için çabaladık durduk. En çok dikkatimizi çeken olgu ise şuydu deli gibi ders çalışan öğrenciler kötü not alabiliyorken, günde sadece 2-3 saat çalışan öğrenciler gayet yüksek notlar alıyorlardı. Onlar hem eğlenip hem de iyi karne notları alırken acaba sürekli çalışanlar kendini geri zekâlı gibi mi hissediyordu? Çok uykusuz geceler geçirdik ve sınavlara çalıştık kötü notlar alıp üzüldük veya iyi notlarla sevindik. Ama o zamanlar şunu bilmiyorduk; PROGRAMLI DERS ÇALIŞMA.

derscalis

Komşunun çocuğu diye başlayan cümleleri annelerimizden duydukça sinir küpüne dönüyor tam bir ders makinasına dönüşüyorduk ama olmuyordu. Günde bazen 14 saate çıkıyordu ders çalışma saatimiz, lakin beceremiyorduk. Artık aptal gibi hissedip kabullenmeye başlarken eğitimden de o kadar soğumaya başladık. Çünkü bize kimse anlatmadı bunları, biz bunları kavramak için çok geç kaldık.

Ve size bıçak bir açıklama yapacağız. Geçmiş yıllarda tıp fakültesi öğrenci bilinçsiz çalışma sebebiyle yaşama gözlerini yumdu. Çünkü bir hafta boyunca geceli gündüzlü kendimizi yorar ve kendimizle ilgilenmezsek vücudun bütün dengeleri bozulacaktır. Bir ders için tüm sağlığı kaybetmek akıllıca bir davranış değil dimi? Onun için seçimlerimizde gayet mantıklı kararlar vermeli ve sağlığı seçerken derslerde başarılı olabilmeliyiz.

Hayatımız boyunca sürekli yarışa sürüklendik ve bir sürü sınava tabii tutulduk. Komşunuzun oğlu veya kızıyla kıyasıya bir mücadele içinde başladığınız bu hayat o kadar basit değildi aslında. O kızın kazandığı değerler kadar belki de yitirdiği değerler vardı. Önemli olan insan olmak ve bundan sonra başarılı olmaktı. Çevrenize bir bakın başarılı olan kaç insan var ya da insan olmayan kaç başarılı? Bu okuduğunuzdan sonra gülümsediğinizi biliyoruz ama dünya böyle bir yer olmaya başladığından itibaren savaşlar başladı, kanlar ve gözyaşları akmaya başladı. Ve lanet olsun ki hala akmaya devam ediyorlar. Bu sebeple başlıca gayemiz insan gibi insan olmak olmalı ve sonrasında başarıya yelken açmalıyız. Katil olup zengin olmak mı yoksa fakir ama dürüst ölmek mi? Arasındaki ince çizgiyi geçmek sizin elinizde elbette ama şimdi size anlatacaklarımız sayesinde artık insanlarda başarılı olabilecek, sizlerde başarıya yelken açabileceksiniz.

Artık dersten kaytarmamanız gerektiğin biliyorsunuz. Derse girip not tutup onunla kalmakta yeterli değil. Arkadaştan çektirdiğiniz fotokopiler sizi belki önünüzdeki sınavda kurtarabilir ama diğer sınavda çuvallarsınız. Bunun bilincine önce varmak önemlidir. Çünkü milyonlarca gencimiz henüz bu bilince varamadılar.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • ilayda ;

    çok uzun ,iyi yazılmamış, imla yanlışları, arada alakasız reklamlar, yetersiz bilgi, yorum bile yok…
    adımı, postamı istiyo

    08 Şubat 2013 16:30