Bilgi Zamanı

Veda Hutbesi’nin İnsan Hakları İçin Önemi

Veda Hutbesi’nin İnsan Hakları İçin Önemi
16 Ocak 2014 - 10:00 'de eklendi ve 1195 kez görüntülendi.

Veda Hutbesi, veda hutbesi nedir? Veda hutbesi hakkında kısa bilgi. Veda hutbesinin insan hakları için önemi nedir?

Hz. Muhammed (S.A.V) ölmeden üç ay önce gerçekleştirdiği hac sonucunda bütün müslümanları toplayarak veda hutbesini okumuştu. Veda Hutbesi’nin temel esaslarına baktığımızda insan haklarının önemi ve değerine ilişkin 1400 yıl öncesinden verilmiş önemli bilgiler olduğunu görebiliriz.

Peygamberimiz bu son hutbesinde kadın haklarının önemin değinmiş, kadın haklarının korunması gerektiğini söylemiştir. Sadece kadın haklarına değil evrensel insan haklarına da değinen peygamberimiz Arapın Arap olmayan Arap olmayanın Arap olana üstünlüğünün olmadığının, bütün insanların dil din ayırt edilmeksizin eşit olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca insanların can ve mal güvenliklerinin koruma altında olduğunu ve dokunulmaz olduğunu söylemiştir.

Suçlunun sadece kendi suçundan dolayı yargılanacağını ve kişinin işlemediği bir suçu üstlenemeyeceğini söyleyerek ceza hukuku alanında da önemli bir gelişme sağlamıştır.

Son olarak İslam dininin temel dayanağı olan Kuran-ı Kerim’in insanlara bir emanet olarak bırakıldığını ve bu emanete zarar gelmemesi için tüm müslümanların elinden gelen gayreti göstermesi gerektiğini belirtmiştir.

indir (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER