Bilgi Zamanı

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözü

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözü
02 Şubat 2014 - 23:00 'de eklendi ve 1394 kez görüntülendi.

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözü ile ilgili kompozisyon. Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözü hakkında bilgi. Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözü hakkında kısa yazı.

Belli bir çevrede yetişen kişiler o çevrede yaşayan diğer insanların davranışlarından etkilenmeye başlar. Bir süre sonra bakarsınız ki o insan tıpkı diğerleri gibi hareket etmeye, diğerleri gibi düşünmeye ve konuşmaya başlamıştır. İnsanın yaşadığı çevre onun davranışları üzerinde etkili olur.

İnsanlar kendisinde bulunmayan davranışları yaşadığı çevredeki diğer insanlardan görerek taklit etmeye başlar. Zamanla bu taklit alışkanlık haline gelir ve insanlar birbirine benzemeye başlar. Özellikle uzun süre birlikte yaşayan arkadaşlarda, aynı aile ortamında yaşayan akrabalarda ve belli bir siyasi kesimi savunan insanların arasında yaşayan kişiler bu durumdan etkilenerek o görüşleri benimsemeye ve diğer görüşleri reddetmeye eğilimlidir. İnsan toplumsal bir varlıktır ve tek başına yaşayamaz. Bununla birlikte insanlar toplumdan ve davranışlarından etkilenir. Toplumun yapısına göre davranışlarını düzenler. Toplumdan ve çevresinden gelecek tepkilerden korktuğu için onlar gibi yaşamaya ve onlar gibi düşünmeye başlar. Atalarımız bu durumu iyi bir şekilde gözlemleyerek böyle bir atasözü üretmişlerdir. Atasözünün ana düşüncesi şudur: İnsanlar iyi ya da kötü her ne durumda olursa olsun davranışlarından etkilenir ve birbirlerine benzemeye başlar. Bu durum küçük yaşlarda başlar ve zamanla alışkanlık haline gelir.

images (2)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER