Bilgi Zamanı

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararı Atasözü Hakkında Kısa Kompozisyon

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararı Atasözü Hakkında Kısa Kompozisyon
31 Mart 2016 - 20:05 'de eklendi ve 5270 kez görüntülendi.

Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün anlamı, üzüm üzüme baka baka kararır atasözü hakkında kısa kompozisyon örneği paylaşacağız.

İnsanlar doğası gereği her zaman başkalarından etkilenebilme özelliğine sahiptir. Özellikle iradesi ve kişiliği zayıf insanlar çevrelerinden oldukça kolay etkilenerek fikirlerini anında değiştirebilir. İnsanların verdiği kararlarda çevresinin ve akrabalarının büyük bir etkisi vardır.

Mesela insanlar zor durumda kaldıkları zaman tek başına karar veremeyebilirler. Bu durumlarda her zaman yakınlarından görüş alarak hareket ederler. Onların vereceği karar, hayatlarını devam ettirmede etkili olacaktır. İnsanlar kimin yanında çok kalırsa onun görüşlerinden etkilenirler. Hatta sadece görüşler değil, davranışlar da etkili olmaktadır. Bir insan başka bir insanla uzun süre yan yana kaldığında kişiliği zayıf olan insan diğerinden büyük ölçüde etkilenir. Bir süre sonra onun gibi giyinmeye, onun gibi konuşmaya ve onun gibi davranmaya başlayacaktır. Bu yüzden kişinin yanında bulunduğu kişiler ne kadar iyi ise kişi de o kadar iyi olacaktır. Kişiler hem iyiliklerden hem de kötülüklerden etkilenir. Bu nedenle atalarımız “Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” diyerek bu atasözünü destekleyici bir cümle kurmuşlardır. Çünkü kişi başkalarından etkilenerek bir süre sonra onlara benzemeye ve onlar gibi olmaya başlayacaktır.

Bu atasözünün ana fikri insanların birbirlerinden etkileneceklerinin bilincinde olarak iyi insanların yanında durmak, iyi insanlarla beraber olmaktır. Çünkü kötü insanlar bizi kendilerine benzetecek ve bizim de bir gün kötülük yapmamıza neden olacaklardır. Bunun için mümkün olduğunca dikkatli olmalıyız.

299f6c8f97d6c9161c3e9229323197bf

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • taha aydın ;

    çok güzel bir sayfa

    22 Mart 2016 21:37
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER