Bilgi Zamanı

Uzayı İncelemek İçin Kullanılan Araçlar Nelerdir

Uzayı İncelemek İçin Kullanılan Araçlar Nelerdir
04 Mart 2014 - 22:39 'de eklendi ve 1024 kez görüntülendi.

Günümüzde uzayı incelemek için kullanılan araçlar, uzay çalışmalarında hangi araçlardan faydalanılıyor hakkında bilgi.

20. yüzyıldan itibaren insanlar uzay çalışmalarına son hızda başlamıştır. Özellikle ABD ve o zamanki adıyla Sovyetler Birliği uzay yarışını sürdüren iki devlet olmuştur. Bu iki ülke uzay araştırmalarını en iyi şekilde devam ettirebilmek için yeni aletler icat etmiş ve uzay çalışmalarındaki teknolojinin gelişmesini sağlamıştır. Başka alanlardaki teknolojilerin gelişmesi dolaylı yoldan uzay araçlarının teknolojilerinin de gelişmesini sağlamıştır. Günümüzde uzayda elektromanyetik dalgalar kullanılarak spektroskopik inceleme ve analizler yapılmakta, böylece daha net verilere daha kısa sürede ulaşılabilmektedir.

Günümüzde uzayı incelemek için başta teleskop, uzay mekiği, uzay istasyonu olmak üzere insansız uzay araçları, uydular, elektromanyetik dalgalar ve radyoteleskoplar kullanılmaktadır.

Uzay çalışmalarını başlatan ilk icat 1608 yılında Hans Lippershey tarafından icat edilen ve sonraki yüzyıllarda başka gök bilimciler tarafından geliştirilen teleskoptur. Teleskop, uzaydaki gözle görülemeyecek kadar cisimlerin yakınlaştırılarak daha kolay incelenmesini sağlar. Günümüzde teleskoplar elektromanyetik dalgalarla birlikte çalıştırılmakta ve devasa teleskoplar kullanılarak yüzbinlerce kilometre uzaklıktaki gök cisimleri bile rahatlıkla incelenmektedir.

20. yüzyılın ortalarında uzaya gönderilen ve günümüzde de inceleme sonuçlarını ulaştırmaya devam eden Hubble teleskopu da çalışmalarına devam etmektedir.

images

Uzay Çalışmalarında Kullanılan Araçlar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER