Bilgi Zamanı

Uzay Çalışmalarının Yararları ve Zararları

Uzay Çalışmalarının Yararları ve Zararları
06 Mart 2014 - 14:22 'de eklendi ve 2159 kez görüntülendi.

Uzay çalışmalarının insanlık için önemi, uzay çalışmalarının faydaları ve zararları konulu bir yazı paylaşıyoruz.

İnsanlar artık dünyadaki doğal kaynakların yavaş yavaş tükendiğini fark ederek uzay çalışmalarına daha fazla ağırlık verdi. Geleceğin dünyasında savaşlar belki de uzayda pay sahibi olma isteğinden kaynaklanacaktır. Bu nedenle uzay çalışmalarının insanlık için önemi büyük.

Öncelikle insanlar doğal kaynaklar tükendiği için dünya dışında başka gezegenlerde doğal kaynak aramaktadır. Bu nedenle başta ay olmak üzere mars ve ulaşılabilen diğer uygun gezegenlerde çalışmalar son hızıyla devam edilmektedir. Uzayda yaşanan gelişmeler gün gün kaydedilmekte ve uzay çalışmalarındaki teknolojik gelişmeler gün geçtikçe artmaktadır.

Biz fark etmesek bile uzay çalışmalarının insan yaşamı ve iklimler açısından önemi vardır. İletişim uyduları sayesinde telefon, televizyon, radyo, cep telefonu, internet gibi hizmetlerden faydalanmaktayız. Uzay çalışmaları sayesinde bu ürünlerdeki teknolojik gelişmeler de farklılık göstermektedir.

Uzay çalışmaları sayesinde iklimsel olaylar, hava durumu ve küresel ısınmanın etkileri daha fazla takip edilmektedir. Uzay çalışmaları sayesinde bu çalışmalar daha kolay takip edildiği için çalışmalar daha verimli olmaktadır.

Ancak uzay çalışmalarının bir diğer zararı ise ülkeler arasındaki rekabeti arttırmasıdır. Belki de ileride bu yüzden büyük savaşlar bizi bekliyor olacak. Çünkü insanlar uzayda da lider olabilmek için yarışıyor ve silahlanıyor. Uzay çalışmalarının maalesef bu yönüyle büyük zararı olacak.

images (4)

Uzay çalışmalarının insan hayatına etkileri konulu yazımız hakkında yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER