Bilgi Zamanı

Ürettikleri Her Ürün Yer Altı ve Yer Üstü Kaynaklar Bir Ülkenin Ekonomik Güç Unsuru Olabilir Mi

Ürettikleri Her Ürün Yer Altı ve Yer Üstü Kaynaklar Bir Ülkenin Ekonomik Güç Unsuru Olabilir Mi
07 Mart 2014 - 17:57 'de eklendi ve 839 kez görüntülendi.

Doğal kaynaklar ülkenin ekonomik gücü müdür, üretilen ürünler ekonomiye katkı sağlar mı, bir ülkenin ekonomisinin güçlü olması için neler gereklidir.

Sadece üretilen ürünler değil, pazarlanan ve taşınan ürünler de bir ülke için ekonomik gelir kaynağı olabilmektedir. Bunun en güzel örneği Türkiye’dir. Türkiye’de petrol ve doğalgaz üretimi çok kısıtlıdır. Ancak buna rağmen Türkiye, Ortadoğu ülkelerinin petrol ve doğalgazlarını Avrupa’ya yollayan bir enerji köprüsü vazifesi gördüğü için bu ticaretten pay almaktadır.

Avrupa’nın balıkçılık ülkesi olarak da bilinen Norveç kıtada balık ticaretinin merkez ülkesi konumundadır. Bu alanda Japonya ve Avustralya da gelişmiş olmasına rağmen dünya çapında balık üretim ve fiyatlandırmasını belirleyen ülke Norveç’tir. Sırf bu iki örnekten de anlaşılacağı gibi bir şeye sahip olmak veya bir şeyi üretmek tek başına ekonomik güç değildir. Bunlar da ekonomik güçtür ama bir şeyi pazarlayarak da o maldan veya üründen para kazanabilirsiniz.

Mesela dünyanın refah düzeyi en yüksek ülkelerine baktığımız zaman Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler görürsünüz. Bunun nedeni petrol ve doğalgazdır. Bu ülkeler büyük petrol ve doğalgaz yataklarına sahip oldukları için gelirleri halka aktarır. Bu da refah düzeyinin gelişmiş olmasını sağlar. Ancak bu ülkeler ABD, Rusya, Çin gibi dünya çapında büyük bir öneme sahip değillerdir, dış politikada da etkin değillerdir. Gözle görülür bir sanayi üretimleri de yoktur. Sadece zengin doğal kaynaklara sahip oldukları için milli gelirleri yüksektir. Özetle üretilen, pazarlanan ürünler ve doğal kaynaklar bir ülkenin ekonomik gücü olabilmektedir.

sanayi_kullanim_orani_2009

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER