Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Üniversite yerleştirme sonuçları 17 Ağustos 2014 Cuma günü açıklandı. Şimdi sıra üniversitelere kayıt yapılmasında. Üniversite kayıt tarihlerini açıklıyoruz. Üniversitelere kayıtlar 3-7 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılıyor. Üniversitelere yerleştirilen adaylar yerleştikleri bölüm için belirlenen tarihlerde kayıt yaptıracaklar. Adaylardan istenen belgeler ve adaylara uyarılar şöyle:

2013 2014 Üniversiteye Kayıt Tarihleri, Üniversiteye Kayıtlar Ne Zaman Başlıyor, 2014 Üniversite Kayıt Tarihleri, Üniversiteye kayıtları ne zaman başlayacak
Türkiye’deki tüm üniversitelere kayıtlar 3 – 7 Eylül  2014 arasında yapılacak.  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuçlarını adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine gönderecek.

Üniversiteyi kazanan adayların, kendileri için sınav sonuç belgesinde belirtilen günde kayıt yaptırmaları gerekiyor. Adaylardan kayıt sırasında nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi istenmeyecek.

-GEREKLİ BELGELER-

Adayların kayıt için şu belgeleri hazırlamaları gerekiyor:

– Mezun olunan ortaöğretim kurumundan alınan diplomanın aslı veya yeni tarihli mezuniyet belgesi

– Aday, 0.15 katsayısından veya ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı, diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge .

– 1989  ve önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak askerlik durum belgesi

– Son 6 ay içinde önden, başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş 12 adet 4,5 cm X 6 cm boyutunda fotoğraf

– Katkı payının ödenmesiyle ilgili belge

– Kayıttan önce belirlenip, üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgeler.

ÖSYM’nin, ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları kılavuzunda, yükseköğretim öğrencilerinin kılık kıyafetle ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlar ile oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorunda oldukları belirtiliyor.

-ADAYLARA UYARILAR-

Adayların kayıt için bizzat kazandıkları üniversiteye başvurmaları gerekiyor. Postayla kayıt yapılmayacak. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Belgeler eksikse kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemeyecek. Yükseköğretim kurumları kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek.

Üniversitelere kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlar ile merkezi yerleştirme sırasında boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak eokul.

Üniversite kayıt tarihi 2013 2014

Üniversite kayıtları hangi tarihte 3-7 Eylül 2014 tarihleri arasında üniversite kayıtları yapılacak.

18 Ağustos 2014

Kategori: Yaşam

6 Yorum Yapılmış.

 1. neşe diyor ki:

  üniversite kayıt başvurusu bitti mi ya bilgisi olan

 2. İBRAHİM diyor ki:

  admin öncelik le merhaba benim 12.sınıfta alttan dersim vardı 2 kez girdim ve verdim ben ne zaman direk geçiş hakkımı kullanıp 2 yıılığa gidebilirim ben metal işleri bölümünden mezun oldum Üniversite de hangi bölümün 2 yıllığına gidebilirim önceden tercih yapamadım çünkü alttan dersim var dı ? beni aydınatır mısın ?

 3. hacı diyor ki:

  gecen sene lisem bitti ve bu sene acıkögretim okumak istiyorum nasıl kayıt olmam lagzım bölümler filan hiç bi bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim….

 4. salih diyor ki:

  benim abem şimdi askerde ben kendim onun yerine kayıt yapabilirmiyim

 5. mahmut kaçmaz diyor ki:

  ben aölden henüz mezun olamadım eğer ek sınavı gecersem 15 eylülde mezun ooluyorum ama o zamanda kayıtlar bitiyor ne yapabilirim?


Facebook FriendFeed Twitter RSS Beslemesi

Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası