Bilgi Zamanı

Üniversite Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Üniversite Kayıt İçin Gerekli Belgeler
05 Eylül 2013 - 7:27 'de eklendi ve 1608 kez görüntülendi.

Üniversite kayıt için gerekli belgeler, üniversite kaydı için hangi belgeler gerekli

Üniversite Kayıtları Başladı

Üniversitelerin açılmasına sayılı günler kaldı. Müjdeli haberi alıp uçuş denemesi yapan gençler, kayıt işlemlerini 2-6 Eylül arasında bütün üniversitelerde yapılacak olan kayıt işlemleri ile üniversiteye ilk adımlarını atmış olacaklar. Bazı öğrenciler ‘tatil bitti’ telaşındayken, bazıları okulun açılmasını dört gözle bekliyor. Gözleri fal taşı gibi açık olanlar, üniversiteyi yeni kazanmış olanlar hiç şüphesiz. Üniversite hayaliyle sabahlayan adayların hayal kırıklığına uğramamak için bazı şeylere dikkat etmesi gerekiyor. Şimdi neler yapmalılar bunlara bir göz atalım.

ygsbasvurulari

Adayların, dikkat etmesi gereken ilk husus sınav sonuç belgelerinde belirtilmiş olan tarihte kayıt yaptırmaları olacaktır. Bu şekilde olmasının en önemli sebebi, üniversitelerde her program için ayrı kayıt tarihi belirlenmiş olmasıdır. Adaylar sınav sonuç belgelerindeki tarihte kayıt yaptırmazlarsa, kayıt olamayarak haklarını kaybedecekler.

ÖSYM, üniversiteye giriş hakkı kazanan adayları fotoğraf görüntüleriyle birlikte sınav sonuçlarını, adayların tercih edip kazanmış oldukları programların ilişkili olduğu üniversite rektörlüğüne elektronik ortamdan gönderdi.

Kayıt hakkı kazanan adaylar için, “Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi, aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılı oluyor), 4,5 x 6 santimetre boyutunda 12 fotoğraf, katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesiyle ilgili belge, kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri” ile ilgili üniversitelere başvurmaları gerekiyor.

Askerlik durumu

ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen adayların askerlik durumları, üniversiteler tarafından ”http://kamu.turkiye.gov.tr’‘ internet adresinde görüntülenecek.

Anadolu Üniversitesi merkezi açık öğretim programlarını kazanan adaylar, kayıt işlemleri ve kayıt tarihi için ise Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne başvuracak.

2013-ÖSYS sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmeleri durumunda adayların kayıtları yapılacağı için, bu durumdaki adayların askerlikleri tecil edilmiş ise askerlik tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt hakkı kazandıkları programda eğitime devam edebilecek.

Adayların, askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekiyor.

Tecil sürelerinin sona ermesi halinde askerlik erteleme haklarını kaybettiklerinden bu durumdaki adaylar, kayıtları dondurularak, askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra eğitimini sürdürecek.

Kayıt için dikkat edilmesi gerekenler

Adayların kesin olarak kayıt olabilmesi için tercih ederek kazandığı üniversiteye başvurması gerekiyor. Posta yoluyla hiçbir şekilde kayıt olamayacaklar. Kayıt olabilmeleri için gerekli olan, istenen bütün belgelerin onaysız suretiyle birlikte fotokopisi kabul edilmeyecektir. Fakat aslının götürülmesi şartıyla üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilecektir. İstenilen belgelerde herhangi bir eksiğin olması halinde kayıt yapılamayacaktır. Bu durumun yanında, belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan adayların hiçbir bahaneleri kabul edilmeden kayıt olamayacaklar. Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek. Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkili olacak.

Kayıt yaptırılamayacak olan durumlar

ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen adayların kaydını yaptırabilmesi, bağlantılı yükseköğretim kurumunun aradığı bütün koşulları taşımasına bağlı bulunuyor.  Adayın internet yoluyla bir programı kazandığının yazılmış olması adaya, ilgili programın öngördüğü diğer koşulları taşımadan kayıt yaptırma hakkı vermiyor.

Adayların bedensel yetersizliği, sağlık muayenesi, mülakat sınavını geçememeleri ve intibak eğitiminin negatif olması gibi başvuru sırasında bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan adayların durumları, ÖSYM tarafından değerlendirilecektir. Bu öğrenciler alt tercihlerinden puanlarının yettiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 1 ay içinde başvurdukları takdirde yerleştirilecek.

Sınavsız geçişle ve ek puan ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrencilerin kayıt esnasında okul türü veya alanını belgelendirmeleri şartı bulunuyor. Belgelendiremeyen aday, yerleştirilmiş olduğu programa kayıt hakkını kaybedecektir. ÖSYM’nin yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri ve de yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleriyle hiçbir bağlantısı bulunmuyor. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekiyor.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER