Bilgi Zamanı

Ülkemizde yaşanan önemli dış göç hareketleri nelerdir

Ülkemizde yaşanan önemli dış göç hareketleri nelerdir
05 Mayıs 2014 - 15:21 'de eklendi ve 1169 kez görüntülendi.

Ülkemizde dış göç ne zaman oldu, bu yazımızda ülkemizde yaşanan önemli dış göç hareketleri hakkında bilgi veriyoruz.

Dış göç, bir ülke vatandaşlarının çalışmak veya yaşamak amacıyla başka bir ülkeye yerleşmesine denir. Ülkemizde ilk dış göç hareketleri Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde başlamıştır. Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’na girdiği zaman Ermeni gayrimüslim halka zorunlu tehcir kararı uygulanmış, pek çok Ermeni köylerinden taşınarak başka bölgelere yerleştirilmiştir. Bunun sonucunda Ermeniler işlerini kaybettiği için başka topraklara yerleşme kararı almış, pek çok Ermeni gemilerle ABD’ye göç etmiş, daha sonra buranın vatandaşlığını almıştır. 1915 yılında başlanan bu göç hareketinden sonra ikinci göç dalgası ise Rumlar tarafından başlatılmıştır.

Lozan Anlaşması ile mübadele kararı çıkınca Ege’deki pek çok Rum Yunanistan’a göç etmiş, buradan da pek çok Türk Türkiye’ye gelmiştir. Diğer göç olayları ise 1950’lerde başlamış, İstanbul Rumları çıkan olaylar sonucu Yunanistan’a gitmiştir.

Türkler’in göç hareketi ise 50’lerin sonunda başlamıştır. Almanya’nın savaştan sonra yurtdışından işçi talebi doğrultusunda yapılan anlaşmayla ülkemizden yüzbinlerce vatandaş Almanya’ya göç etmiş, aslında geçici göç olarak başlayan süreç daha sonra kalıcı hale gelmiş, pek çok Türk, Almanya vatandaşlığına geçmiştir. Günümüzde Almanya’da 4 milyon Türk yaşamaktadır.

alman01

Ülkemizdeki Önemli Göç Hareketleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER