Bilgi Zamanı

Ülkemizde Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Amacıyla Kurulan Kurumlar

Ülkemizde Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Amacıyla Kurulan Kurumlar
17 Ocak 2014 - 12:00 'de eklendi ve 1193 kez görüntülendi.

Tarımsal kalkınma kuruluşları nelerdir? Ülkemizde tarımsal kalkınmayı destekleyen devlet kurumları hangileridir? Hangi kurumlar hangi tarım alanlarında faaliyet gösteriyor ne kadar tarımsal destek sağlıyor?

Ülkemiz bulunduğu coğrafi konumu nedeniyle birçok tarım ürününün yetiştirilmesine elverişlidir. Ülkemizde tarımın kalkındırılması ve çiftçinin desteklenmesi amacıyla devlet eliyle pek çok tarım kuruluşu hizmet vermektedir. Bu kuruluşlar çiftçiye faizsiz veya düşük faizli krediler veya hibeler vermekte, bazı kurumlar ise tarım sigortalarıyla çiftçileri doğal afetlerden kaynaklanan zararlardan korumaktadır. Ülkemizdeki tarımsal kalkınma kuruluşları şunlardır:

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM): Bitki ve hayvan çeşitliliğinin arttırılması ve korunması amacıyla kurulmuş köklü bir tarımsal destek kuruluşudur.

Devlet Su İşleri: Tarımda sulama faaliyetlerinin arttırılması ve suyun tarım bölgelerine ulaştırılması için barajlar, setler ve kanallar inşa eder.

Tarım ve Kredi Kooperatifleri: Üreticilerin ürünlerini uygun fiyatlardan satın alır, arz fazlası durumunda fiyat düşmelerinden veya fiyat yükselmelerinden tüketicilerin etkilenmemesi için uygun fiyattan ürün alım satımı yapar.

Ziraat Bankası: Tarımsal üretimin arttırılması ve desteklenmesi amacıyla çiftçilere düşük faizli uzun vadeli krediler sağlar. Ülkemizde kurulan ilk bankalardan olan Ziraat Bankası bugüne kadar tarımsal üretime yönelik verdiği kredilerle ülkemizde tarımın gelişmesinde en büyük paya sahip kurumlardandır.

Çaykur: Rize ve çevresindeki çiftçilerden çay yaprakları satın alır. Bu yaprakları fabrikalarında işleyerek halka arzını gerçekleştirir.

Tariş: Ege Bölgesi’ndeki zeytincilerden topladığı zeytinleri işleyerek zeytin ve zeytinyağı üretimi yapar.

Toprak Mahsulleri Ofisi: Özellikle Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde çiftçilerden uygun buğday ve tahıl ürünlerini alır. Bu ürünleri işleyerek un veya diğer mamul maddelere çevirip halka arzını gerçekleştirir.

Fiskobirlik: Karadeniz ve Ege’de fındık üreticilerinden topladığı fındıkları işleyerek piyasaya fındık sürümünü sağlar. Fındık üreticisini desteklemek için kurulmuştur.

Gülbirlik: Akdeniz bölgesinde gül üretimini arttırmak ve gül üreticilerini desteklemek amacıyla kurulmuştur.

tarimsal_kredi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER