Bilgi Zamanı

Ülkemizde Elektriğin Yaygın Olarak Kullanılmadığı Yıllarda Yaşayan Biriyle Röportaj

Ülkemizde Elektriğin Yaygın Olarak Kullanılmadığı Yıllarda Yaşayan Biriyle Röportaj
04 Mart 2014 - 17:18 'de eklendi ve 1322 kez görüntülendi.

Ülkemizde elektriğin yaygın olarak kullanılmadığı yıllarda yaşayan biriyle röportaj, ülkemizde elektriğin olmadığı yıllarda yaşayan kişilerle mülakat örneği.

Büyük yaşına rağmen köyde yaşamaya devam eden Mehmet Amca Türkiye’nin ilk cumhuriyet yıllarına şahitlik etmiş bir insan. Onun çocukluk yıllarına denk gelen bu dönemde Mehmet Amca’nın köyünde elektrik yokmuş. Dolayısıyla günümüzdeki gibi geceleri ışıklı ve aydınlık sokaklarda yürümez, aydınlık evlerde yaşamazlarmış. Onunla gerçekleştirdiğimiz samimi röportajda Mehmet Amca resmen bize o yılları yaşattı. Şimdi röportajın satır başları.

Çocukluk ve gençlik yıllarında elektriğin olmadığı bir ortamda büyüyen Mehmet dede ancak belli bir yaşa ulaştıktan sonra köylerine elektrik gelebilmiş. O dönemlerde insanların evlerinde elektrikli lambalar, televizyonlar ve buzdolapları yokmuş. Bunun için çok zor şartlar altında yaşayan Mehmet amca ve diğer köylüler televizyon izlemeden yaşarlarmış. O dönemlerde televizyon olmadığı için insanlar bunu izlemek yerine birbirleriyle konuşur ve keyifli vakit geçirirlermiş. Evlerini de kandiller ve mum ışıklarıyla aydınlatan köylüler zorlu şartlarda yaşamalarına rağmen mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmüşler. Günümüzde hepsinin evinde elektrik ve teknolojik aletler var. Ancak onlar hala eskiyi hatırlamaktan geri kalmıyor.

images (7)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER