Bilgi Zamanı

Ülkemizde Değişik İklim Tiplerinin Görülmesinin Nedenleri

Ülkemizde Değişik İklim Tiplerinin Görülmesinin Nedenleri
06 Şubat 2015 - 8:39 'de eklendi ve 393 kez görüntülendi.

Ülkemizde farklı iklim tipleri görülmesinin nedenleri nelerdir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türkiye’de bir çok iklim tipi görülmektedir ve ülkemizde farklı iklim tiplerinin görülmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır. Ülkemizde farklı iklim tiplerinin görülmesinin nedenleri; yerşekillerinin engebeli olması, dağların uzanış yönü, ülkemizin üç tarafının denizlerle kaplı olması ve batıdan doğuya gidildikçe yükseltinin artması gibi nedenlerdir.

Ülkemiz 36-42 Kuzey paralellerinde ve orta kuşakta yer aldığından ve Ekvator bölgesine yakın olduğundan dolayı ılıman iklimin hakim olduğu bölgededir. Bu nedenle ülkemizde ılıman iklimin özellikleri ve dört mevsim gözle görülür bir şekilde yaşanmaktadır.

Ülkemizin kıyı bölgelerinde denizler olduğundan dolayı bu bölgelerde ılıman iklim özellikleri daha belirgindir. Ancak iç bölgelere gidildikçe ve denizlerden uzaklaşmak için karasal iklim özellikleri kendini göstermeye başlar. Denizler geç ısınır ve geç soğur buna rağmen karalar ise erken ısınır ve erken soğur bu durumda iklim özelliklerini yakından ilgilendirmektedir.

Ülkemizde batıdan doğuya gidildikçe yükselti artmaktadır ve yükselti arttıkça o bölgede sıcaklık değerleri daha da düşmektedir. Örneğin; İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi aynı enlem üzerinde yer almaktadır fakat bu iki bölgenin sıcaklık ortalamaları farklı olmaktadır. Doğu Anadolu’da sıcaklık değerleri daha düşüktür çünkü Doğu Anadolu Bölgesinin yükseltisi daha fazladır.

Ayrıca ülkemizdeki dağların uzanış yönleri de ülkemizdeki sıcaklık değerleri ve yağış rejimleri üzerinde etkilidir.

Ülkemizde Farklı İklim Tiplerinin Görülmesinin Nedeni Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER