Bilgi Zamanı

Ulaşımı Etkileyen Doğal Faktörler

Ulaşımı Etkileyen Doğal Faktörler
03 Mayıs 2013 - 1:00 'de eklendi ve 1760 kez görüntülendi.

Ulaşımı Etkileyen Doğal Faktörler Nelerdir

Türkiye Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirine en çok yaklaştığı yerde doğal bir köprü konumundadır. Bu nedenle geçmişten günümüze hep önemli yolların Ana­dolu üzerinde kesiştiği görülür. Yurdumuz günümüzde de transit taşımacılıkta ve enerji naklinde merkezi bir konumdadır. Bakü – Tiflis – Ceyhan boru hattı bu duru­ma verilecek en iyi örnektir.

Karadeniz kıyısındaki ülkeler Akdeniz’e ve Okyanuslara ulaşmak için İstanbul ve Çanakkale boğazları ile Mar­mara ve Ege denizlerini kullanmak zorundadırlar.

Türkiye arazisi yüksek ve engebeli bir topoğrafyaya sa­hiptir. Bu durum yurdumuzda kara ve demir yollarının yapım masraflarını artırmaktadır. Ülkemizde yollar daha çok akarsu vadilerini, çöküntü alanlarını, plato düzlükle­rini takip eder. Bu nedenle kara ve demir yollarının uza­nışı dağ sıralarının uzanışına paralellik gösterir.

Yurdumuzda özellikle kuzey ve güney kıyılarımızdan iç bölgelere ulaşan yollar yerşekilleri nedeniyle dağ geçit­lerinden veya tünellerden geçmektedir.

Türkiye’de özellikle karasal iklim bölgelerinde etkili olan elverişsiz kış koşulları, yüksek ve engebeli bölgelerde görülen çığ düşmeleri ulaşımda aksamalara ve ekono­mik kayıplara neden olur. Özellikle kıyı bölgelerimizde rüzgar ve sis deniz ulaşımını zaman zaman kesintiye uğratmaktadır. Hava yolu ulaşımında da özellikle uçak­ların iniş kalkışı hava koşullarından etkilenmektedir. Ulaşımı etkileyen doğal faktörleri anlattık.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER