Bilgi Zamanı

Uçan Balonlarda Helyum Kullanılmasının Nedeni

Uçan Balonlarda Helyum Kullanılmasının Nedeni
29 Ocak 2014 - 21:30 'de eklendi ve 1608 kez görüntülendi.

Uçan balonlarda neden helyum kullanılır? Helyum kullanım alanları, Hidrojen ve helyum, hidrojen ve helyum ilişkisi

Helyumun yoğunluğu havadan daha hafif olduğu için uçan balonlarda hep helyum kullanılır. Bu sayede balonun yükselmesi sağlanır. Ancak hidrojen helyumdan daha düşük bir yoğunluğa sahiptir. Buna rağmen insanlar uçan balonlarda helyumu kullanır. Oysa ki bunun yerine hidrojen kullanılsa helyumdan daha çok verim alınmaktadır. Peki sizce bunun nedeni nedir? Cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Hidrojen, helyuma göre daha kolay üretilir ve verimi de helyumdan daha yüksektir. Ancak hidrojen kullanmak oldukça risklidir. Çünkü hidrojenin patlama riski daha yüksektir. Hidrojen helyuma göre daha tehlikeli bir maddedir. Hidrojen havayla temas ettiği zaman yanıcı bir özellik gösterir. Ancak helyumda böyle bir risk yoktur. İlk zamanlarda uçan balonlarda ve zeplinlerde hidrojen gazı kullanılırdı. Ancak bu yüzden sıkça yaşanan ölümlü kazalar insanları helyum gazına yönlendirdi.

Bununla birlikte hidrojen sürekli genleşme eğiliminde bir elementtir. Yani bulunduğu yerde sürekli genişler ve çevresini de genişletir. Balonlarda hidrjoen kullanılması balonun şişerek patlamasına neden olmaktadır. Bu gibi nedenlerden ötürü balonlarda ve zeplinlerde artık helyum gazı kullanılmaktadır. Hidrojene göre daha dayanıksız olsa da daha güvenli olduğu için tercih sebebidir.

balon_satis_firmasi4432

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER