Bilgi Zamanı

Türklerin İslamiyet Öncesi Hayatı

Türklerin İslamiyet Öncesi Hayatı
09 Temmuz 2017 - 12:10 'de eklendi ve 2169 kez görüntülendi.

Türklerin islamiyet öncesi siyasi hayatı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türklerin islamiyet öncesi dini, siyasi, ekonomik ve askeri hayatı;

Devlet Yönetimi; Devlet boyların birleşmesi ile oluşuyordu. Hükümdarlar, Han, Kağan, Hakan, İlteber, İlteriş gibi unvanlar kullanıyorlardı. İslamiyet öncesi Türkleri göçebe yaşam tarzını benimsediklerinden dolayı otağ denilen çadırlarda yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Ayrıca İslamiyet öncesi Türklerde Kut anlayışı vardı. Yani yönetme yetkisinin Göktanrı tarafından verildiğine inanıyorlardı ve tahta hükümdarların oğlundan biri geçiyordu. Devlet yönetiminde Töre denilen yazılı olmayan sözlü kurallar etkendi.

Ordu; Devletin sürekli savunma ve saldırı yapmasından dolayı ordu Türkler için önemli bir olgu olmuştur bu nedenle ordunun saygınlığı oldukça fazlaydı. Ordu; ok, yay, mızrak, süngü, kılıç, kalkan kullanıyordu. Ordu savaşlarda en fazla turan taktiğini yani kurt kapanı taktiğini kullanıyordu.

Ekonomik Hayat; İslamiyet öncesinde göçebe olarak yaşayan Türklerin Orta Asya’dan göç etme nedenlerinin arasında burada tarım yapılamaması da vardı. Bu nedenle Türkler, hayvancılıkla uğraşmışlardır ve İslamiyet öncesi Türklerde birincil geçim kaynağı olarak hayvancılık kullanılıyordu.

Din ve İnanış; İslamiyet öncesi Türklerde öncelerde çok tanrılı dini benimseseler de sonrasında tek tanrılı inanışın mensubu olmuşlardır. İslam öncesi Türkler, Göktanrı, Şamanizm, Totemizm, Maniheizm, Budizm ve Hristiyanlık gibi dinleri benimsemişlerdir.

Türklerin İslamiyet Öncesi Dini Hayatı Türklerin İslamiyet Öncesi Ekonomik Hayatı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletin.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • deniz ;

    6 Bin yıllık kültürü ne güzelde anlamlandırmışsın.Arapları yaz deseydik destan olurdu herhalde.

    09 Temmuz 2017 12:10