Bilgi Zamanı

Türkler Anadolu’ya Neden Geldi

Türkler Anadolu’ya Neden Geldi
23 Ocak 2014 - 10:46 'de eklendi ve 1758 kez görüntülendi.

Türkler anadoluya neden geldi? Türklerin anadoluya geliş amacı neydi? Türkler anadoluyu niçin fethetti? Türklerin göç etmesinin nedenleri

Türkler anayurtları Orta Asya’da bazı sorunlarla karşılaştığı için bulunduğu topraklardan göç ederek yeni yerler arama telaşına düştü. Bu nedenle kimi Türk boyları Karadeniz’in kuzeyinden Doğu Avrupa’ya gitti, kimi ise Anadolu’ya yerleşti. Doğu Avrupa’ya yerleşenler buradaki kültürden etkilenerek asimile oldu ve Hristiyanlık dinini benimsedi. Anadolu Türkleri ise burada kendi geleneklerini korumaya devam etti, ayrıca Anadolu halklarını da etkiledi. Daha sonra buraya tamamen yerleşerek İslamiyet’i benimseyen Türk toplulukları devletler kurarak Anadolu’nun imarı için çalıştı. Türkler’in Anadolu’ya göç etmelerinin başlıca nedenleri ise şunlardır:

  • Türkler bağımsız yaşamaya önem veren topluluklardır. Çinlilerle yaptıkları savaşları kaybedince Çin hakimiyetine girmek istemeyip başka topraklara yerleşmek amacıyla göç etmişlerdir.
  • Türkler’in nüfusu zamanla artmış, bu nedenle otlaklar ve tarım alanları beslenmek için yetersiz kalmıştır. Bu ortamda yaşayamayan bazı Türk kavimleri farklı topraklara yerleşmek için göç etmişlerdir.
  • Tuğrul ve Çağrı beyler Anadolu’ya yerleşmek için savaşlar yaptı ve buranın islam diyarı olması için çalıştı. Yani din etkeni de anadoluya yerleşmede etkili oldu.
  • Cihat anlayışının etkisiyle Anadolu’nun islamlaştırılması hedeflendi, buradaki zenginliklerin ele geçirilmesi amaçlandı.

images (3)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER