Bilgi Zamanı

Türkiye’nin Benzin Üretimi ve Tüketimi

Türkiye’nin Benzin Üretimi ve Tüketimi
29 Aralık 2012 - 21:15 'de eklendi ve 1812 kez görüntülendi.

benzin

Bugün sitemiz bilgizamani.net takipçilerini şaşırtacak bir bilgiyi paylaşıyorum. Sizlere Türkiye yurt dışına benzin ihraç ediyor desek, inanır mıydınız ? Hem de işlenmiş doğrudan tüketime hazır benzini yurt dışına satıyoruz. Peki bu nasıl oluyor ? İşte siz okurlarımızın da aklını bulandıracak gerçekler …

Ülkemizin sınırlı bölgelerinde ham petrol çıkarımı yapılmakta. Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere bazı illerde ham petrol çıkarılmakta. Ancak buradan çıkarılan petrol ülkemiz ihtiyacının sadece %15’ini karşılıyor. Geriye kalan %85’lik ihtiyacı ithal ediyoruz. Peki petrole ihtiyacımız olduğu halde, benzini nasıl ihraç ediyoruz. Sokakta herhangi bir vatandaşı çevirin, ona bu ifadeleri kullanın. Muhtemelen sizin onunla eğlendiğinizi düşünecektir. Ancak gerçek bu, ülkemiz yurt dışına benzin satıyor hem de birçoğumuzun içini acıtacak şekilde.

Bilindiği üzere işlenmemiş petrolden benzin,fuel-oil ve mazot üretimi yapılmaktadır. Ülkemiz piyasanın arz-talep durumuna göre, mazota daha çok ihtiyaç duyuyor. Mazota olan talep fazla olunca, üretimi arttırmak için yurt dışından daha fazla ham petrol ithal ediyoruz. Piyasanın mazot ihtiyacı karşılanacak diye bu sefer ortaya piyasanın talebinin üzerinde benzin üretim miktarı çıkıyor. İhtiyaç fazlası benzin üretimini yurt dışına litresini 1,40 TL‘den satıyoruz. Peki ülkemizde benzinin litre fiyatı ne kadar ? Yaklaşık 5,00 TL. Bu şu demek oluyor: Bu ülke kullanıma hazır benzinin litresini kendi vatandaşlarına 5 TL’den satarken, aynı benzini talep fazlası diye 1,40 TL’ye başka ülkelere satıyor.

Bu ucuza satılan benzin Türkiye’de piyasaya sürülerek, benzin fiyatları daha aşağı çekilemez mi ? Elbette ki bu yapılabilir, ancak benzin piyasasını düşürmemek adına ülkemizde bu oyun oynanmaya devam ediyor.

bilgizamani.net( Özel makale – izinsiz kopyalanamaz)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Ayhan Tan ;

    Vay arkadaş resmen uyutuluyormuşuz desenize ?

    29 Aralık 2012 21:44