Bilgi Zamanı

Türkiye’de Yerleşmelerin Deniz Kenarlarında Yoğunlaşmasının Nedeni Nedir

Türkiye’de Yerleşmelerin Deniz Kenarlarında Yoğunlaşmasının Nedeni Nedir
19 Mayıs 2014 - 15:09 'de eklendi ve 1064 kez görüntülendi.

Türkiye’de yerleşme, yerleşmelerin deniz kenarında artmasının nedenleri hakkında kısa yazı paylaşıyoruz.

Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde deniz kenarı yerleşmeleri insanların daha fazla kaldığı bölgeler arasındadır. Hatta insanlık tarihinde bile nüfusun en fazla olduğu yerlerin deniz kenarı yerleşimleri olduğu bilinmektedir. Bunun en önemli nedeni insanların geçmişte ticaret, günümüzde de turizmden daha fazla para kazanmak amacıyla bu bölgelere yerleşmeleridir. Özellikle yaz aylarında burada nüfus gittikçe artmaktadır. Çünkü hem turizmden para kazanmak isteyen geçici çalışanlar buralara gelmekte hem de tatilini deniz kenarında geçirmek isteyenler geçici bir süreliğine buralarda yaşamaktadırlar.

Geçmişteki insanlar deniz kenarlarında yaşama isteğini tamamen ticari amaçla yürütürlerdir. Özellikle de liman şehirlerinde deniz kenarında yaşamak çok önemliydi. Çünkü eskiden deniz ticareti dünya ticaretinin önemli bir bölümünü oluşturmaktaydı. Bu nedenle insanlar ticaretten para kazanabilmek için deniz kenarındaki yerlere taşınarak işlerini buralarda halletmekteydi. Zamanla deniz kenarında yaşayan insanlar daha fazla kazandıkça çevrelerini de genişletti ve güzelleştirdi. Bu nedenle deniz kenarında yaşamak ayrıcalık haline gelmeye başladı.

Günümüzde ülkemizde turizmin gelişmesiyle birlikte deniz kenarında kentleşme arttı çünkü insanlar turizmden daha fazla para kazanmak için deniz kenarlarına ev, otel ve dinlenme tesisleri inşa etti. Yaz mevsimlerinde de gerçekten turizmde büyük paralar dönüyor. Kısacası ülkemizde deniz kenarı yerleşmelerinin iki nedeni vardır: Turizm ve ticaret.

indir (2)

Deniz Kıyılarında Neden Yerleşme Fazla Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER