Bilgi Zamanı

Türkiye’de Yaşanan Trafik Kazalarının Nedenleri

Türkiye’de Yaşanan Trafik Kazalarının Nedenleri
22 Aralık 2013 - 19:00 'de eklendi ve 1771 kez görüntülendi.

Trafik kazalarının nedenleri, ülkemizde yaşanan trafik kazalarının nedenleri, Türkiye’deki trafik kazalarının temel sebepleri, Türkiye’de trafik kazaları neden fazla? İşte tüm bu soruların cevabı haberimizde.

Avrupa ve Amerika ülkeleriyle Türkiye arasında yapılan bir istatistiki çalışmaya göre ülkemizde yaşanan trafik kazası sayısının diğer ülkelerdeki sayıdan kat kat fazla olduğu ortaya çıktı. Peki ülkemizdeki trafik kazalarındaki artışın temel sebepleri neler olabilir? Sizler için araştırdık ve bulduğumuz sonuçları şimdi aktarıyoruz.

Öncelikle kazanın tanımıyla yazımıza başlayacağız. Kişinin dikkatsizliği veya başka  bir dış etkenden dolayı yaşanan can ve mal kayıplarına kaza denir. Ülkemizin coğrafi durumu, yolların coğrafyadan kaynaklanan bozukluğu, insanların trafikteki dikkatsizliği, trafik kurallarına riayet edilmemesi gibi nedenlerden dolayı trafik kazaları meydana gelmektedir. Kazaların çoğu büyük şehirlerde ve şehir içinde meydana gelir. Bunun nedeni bu şehirlerde trafiğin yoğun olması, araç sayısının fazla olması, insanların trafikte kurallara ve trafik levhalarına dikkat etmemesi sonucu kazalar oluşabilir. Ayrıca araç sayısının son yıllarda artması da trafik kazalarında artışa neden olmuştur. Ülkemizde dünyanın en pahalı akaryakıtı kullanılmasına rağmen araç sayısı pek çok Avrupa ülkesine göre çok fazladır. Bu nedenle her trafiğe çıkan sürücünün kaza yapma riski çok yüksek. Kazaların azalmasını sağlamak ise tamamen kişilerin elinde. Trafik kurallarına uymak, hız sınırlarına, trafik ışıklarına, trafik işaret ve işaretçilerine uymak, kış mevsimlerinde kış lastiği takmak, arabada seyir halinde iken emniyet kemeri takmak tüm sürücülerin temel görevidir. Bu görevleri hakkıyla yerine getirenlerin trafikte kaza yapma riskleri azalır. Aynı şekilde yayaların da trafik işaretlerine uyması, yolları kullanırken yaya geçitlerini tercih etmesi. Çok şeritli yollarda karşıdan karşıya geçerken mümkün olduğunca üst-alt geçitleri tercih etmesi can kaybı yaşanması muhtemel kazaların önüne geçecektir. Ancak yine de trafikte en büyük sorumluluk sürücülere aittir. Çünkü yapılan trafik çalışmaları gösterdi ki trafik kazalarının yüzde doksan gibi büyük bir bölümü sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır.

Son olarak sürücü belgesi verilirken daha iyi bir eğitimin alınması da ileride yaşanacak kazaların önüne geçilecektir.

1207 KONYA 4

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER