Bilgi Zamanı

Türkiye’de tutuklu yargılanan öğrenciler

Türkiye’de tutuklu yargılanan öğrenciler
08 Aralık 2012 - 22:54 'de eklendi ve 1385 kez görüntülendi.

BBC’nin yaptığı habere göre Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin bir çoğu tutuklu. Bu öğrencilerin çoğu KCK ve Ergenekon gibi davalardan dolayı hüküm giyiyor. Habere göre Türkiye’de çeşitli davalardan dolayı hüküm giyen 900’ü aşkın üniversite ve yüksekokul öğrencisi bulunuyor. Adalet Bakanlığının geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamaya göre ise bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Adalet Bakanlığı Türkiyede tutuklu ve hüküm giyen öğrenci sayısının 300’ü bile aşmadığını söylüyor.

Tutuklu öğrencilerin tutuklanmasında KCK ve Ergenekon davalarında yer almasından başka YÖK ve rektör protestolarına, 1 mayıs işçi eylemlerine katılma gibi suçlarında yer aldığı görülüyor. Öğrenciler aralarında yaptıkları telefon konuşmalarında şifreli cümleler kullanıyor, örgüt konuşmaları yapıyor ve yakalanıyorlar diye belirten İstanbul Üniveristesi öğretim üyesi ve TÖDİ gönüllüsü Zeynep  Kıvılcım, bu konuşmalarda en çok “eve gelirken domates lazım mı?” cümlesinin örgütsel manada şifreli olarak kullanıldığını söyledi

BBC’nin yaptığı habere göre hüküm giyen bu öğrenciler eğitim hayatlarına da devam edemiyorlar, ara vermek zorunda kalıyorlar ve sınavlarına giremiyorlar, önlerinde bir çok engel oluyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER