Bilgi Zamanı

Türkiye’de Nüfus ve Yerleşmenin Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Türkiye’de Nüfus ve Yerleşmenin Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir
17 Mayıs 2014 - 13:22 'de eklendi ve 862 kez görüntülendi.

Türkiye’de nüfusun dağılışını etkileyen faktörler, bu yazımızda türkiyede nüfus ve yerleşme neye göre dağılmıştır hakkında bilgi vereceğiz.

Nüfus dağılışını etkileyen faktörler doğal ve beşeri faktörler olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal faktörler coğrafi şekiller, nemlilik, iklim ve bitki örtüsünün insan yaşamı için uygun olup olmadığına bağlıdır. İnsanlar genellikle serin yerlerde verimli topraklarda yaşamak ister, bu nedenle iklimin soğuk olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu daha az ılık olduğu yerlerde daha fazladır.

Beşeri faktörler ise asıl belirleyici özellik olarak tanımlanır. Beşeri özellikler bölgenin gelişmişliği, sanayi, ticaret ve turizmin gelişmişliği gibi faktörlerle belirlenir. Bir bölgede çıkan kaynakların çeşitliliği, bir bölgedeki ticaretin, sanayinin ve ekonominin hareketliği nüfus yoğunluğunu ve nüfus artışını asıl belirleyen etkidir. İnsanlar çok kazandığı yerde yaşamayı tercih eder. Bu nedenle madenlerin çok olduğu, ticaretin yoğun olduğu, sanayinin ve turizmin yoğun olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu da fazla olmaktadır.

images (1)

Nüfus Yoğunluğunu Etkileyen Faktörler Nelerdir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER