Bilgi Zamanı

Türkiye’de ekonomik faaliyetleri etkileyen faktörler

Türkiye’de ekonomik faaliyetleri etkileyen faktörler
06 Mart 2013 - 22:18 'de eklendi ve 2007 kez görüntülendi.

Türkiye’nin Ekonomik Coğrafyası

Ekonomik faaliyetleri etkileyen faktörler, ekonomik faaliyetleri etkileyen unsurlar nelerdir

İnsanlar yaşamları boyunca çeşitli etkinliklerde bulunur. Yapılan bu etkinliklerin başında tarım, hayvancılık ve sanayi gelir. Bu etkinliklerin hepsine birden ekonomik faaliyetler adı verilir. Bir bölge ya da ülkenin ekonomik yapısını ve ekonomik gelişimini o bölge ya da ülkenin özel ve matematik konumu belirler.

Türkiye’de Ekonomik Faaliyetleri Etkileyen Faktörler

a)  Coğrafi Konum

Türkiye’nin ılıman kuşağın güneyinde yer alması ve üç tarafının denizlerle çevrili olması çok çeşitli tarım ürün­lerinin yetişmesine olanak sağlar. Ayrıca Avrupa ile As­ya kıtaları arasında bir köprü durumunda olması, ülke­de ekonomik faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oy­nar.

b)  Yerşekilleri ve Arazi Yapısı

Türkiye’de yeryüzü şekilleri çeşitlilik gösterir. Bu durum ekonomik faaliyetlerin çeşitliliğini artırmıştır. Örneğin; ovalar çeşitli tarım ürünlerinin yetişmesinde, dağlık alanlar hayvancılığın gelişmesinde, yağışlı olan enge­beli ve yüksek yerler ormancılığın gelişmesinde etkili ol­muştur. Ayrıca Türkiye’nin yakın jeolojik zamanda oluş­muş olması krom, bor, demir, linyit ve boksit gibi birçok maden bakımından zengin olmasında etkili olmuştur.

c)  İklim

İklim özellikleri tarım, hayvancılık ve ormancılık faaliyet­leri üzerinde doğrudan etkili olduğu gibi ulaşım faaliyet­lerinde de etkilidir, iklim özellikleri tarım alanlarında ye­tiştirilen ürün çeşidini ve yetiştirme yöntemlerini de belir­ler.

d)  Nüfus ve Yerleşme

Bir ülkenin ekonomisi, o ülkenin doğal koşulları kadar, toplumsal yapısına da bağlıdır. Doğal koşulları elverişli olmadığı halde gelişebilmiş bir çok ülke vardır.

Nüfus, nüfusun coğrafi dağılışı, yaş ve eğitim durumu gibi özellikler ekonomik yapıyı etkileyen en önemli fak­törlerdir.

Hızlı nüfus artışı bir ülkenin kalkınma hızını düşürmesi ve buna bağlı olarak çeşitli sosyo-ekonomik sorunların çıkmasına neden olmakla birlikte iyi değerlendirildiğin­de genç nüfusun ülke ekonomisine önemli katkılar sağ­layacağı da bir gerçektir.

Türkiye’de ekonomik faaliyetleri etkileyen faktörler konusunu aktardık.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER