Bilgi Zamanı

Türkiye’de Dokuma ve Deri Sanayisi

Türkiye’de Dokuma ve Deri Sanayisi
01 Şubat 2014 - 23:10 'de eklendi ve 1405 kez görüntülendi.

Türkiye’de dokuma ve deri sanayisinin gelişimi, Türkiye’de giyim sektörü neden hızlı gelişiyor? Giyim sektöründe dokuma ve deri sanayisinin önemi.

Ülkemiz Osmanlı döneminden miras kalan bir tekstil geçmişine sahiptir. Bilindiği gibi Bursa, İpek Yolu’nun bittiği noktadır. İpek yolunun önemi dünya tekstil sektörünün pek çok yerine buradan ipek ve dokuma malzemelerinin satılmasıdır. Günümüzde insanların kalitesini arttıran en önemli unsurlardan biri iyi giyinmektir. Bu yüzden insanlar bir işe başvururken ya da başka insanlarla çalışırken giyimlerine dikkat eder, her zaman kaliteli ürünler kullanmaya çalışır. Bu da tekstil sektörünün yenileşmesini ve farklı kalitede ürünler satmasını zorunlu hale getirmiştir.

Ülkemiz bu mirası iyi değerlendirerek pek çok şehirde dokuma ve deri alanlarında faaliyet gösteren işletmeler kurmuştur. Bu işletmeler kumaşların işlenerek daha kaliteli ürünlerin üretilmesini sağlamıştır. Kaliteli ürünler özellikle Avrupa pazarında büyük ilgi görmekte, Türkiye’nin tekstil alanındaki marka değeri hızla yükselmektedir.

Sadece dokuma alanında değil deri işlemeciliği alanında dünyanın sayılı kalitedeki işletmelerine sahiptir Türkiye. Dünya’nın önde gelen isimleri kıyafetlerini hep Türkiye’den almaya çalışmaktadır. Bunun yanı sıra diğer ünlü yabancı markalar da kıyafetlerinde Türkiye kumaşlarını kullanmaktadır. Hatta yapılan bir çalışma sonucu ünlü bir markanın Denizli’de küçük bir atölyeden kumaşlarını aldığını ve bu kumaşlardan yaptığı elbiseleri ünlü siyasetçi ve sanatçılara sattığını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra Çin’in de tekstil alanında Türkiye’yle rekabet etmek için ürettiği ürünlere Türk Malı etiketi bastığı ve bu sayede yurtdışı pazarında satış yaptığı tespit edilmiştir.

Günümüzde hala Türkiye dünyanın sayılı tekstil ülkelerinden biridir. Ünlü markalar ve kumaşlarla 40 işletmeci 120’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. İhracat kalemlerine baktığımız zaman tekstil sektörünün otomotiv ve makine sanayisiyle yarıştığını görmek mümkündür.

images (2)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • duru ;

    türkiye’nin en gelişmiş sanayii koludur.pamuk dokuma en çok adana izmir bursa(gemlik genellile sani ipek)istanbul manisa yünlü dokuma: bursa uşak izmir.

    10 Mart 2014 15:22