Bilgi Zamanı

Türkiye’de Bulunan Bitki Toplulukları

Türkiye’de Bulunan Bitki Toplulukları
04 Şubat 2015 - 20:34 'de eklendi ve 986 kez görüntülendi.

Türkiye’de bulunan bitki türleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ülkemizin farklı farklı bitki toplulukları bulunmaktadır. Türkiye’deki bitki toplulukları;

Orman: Ülkemizin %27.64’ü ormanlarla kaplıdır. Ülkemizdeki orman topluluklarının büyük bir kısmı kıyı kesimlerde yoğunlaşmıştır. Bu durumun en büyük etkisi ise kıyı kesimlerde yağışın fazla olması etkilidir. Yağışın fazla olduğu kıyı kesimler orman bakımından da zengin olan bölümlerdir. Doğu Karadeniz bölgesinde tahrip edilen ormanlar yenilenebilirken yurdumuzun diğer bölgelerinde ise tahrip edilen ormanlar eski haline getirilememektedir.

Maki: Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde kızılçam ve meşe ormanları tahrip edildiği zaman o bölgede meydana gelen bodur ağaç ve çalılardan meydana gelen bitki örtüsüne maki adı verilmektedir. Maki, genellikle 1-3 metre arasındadır. Maki bitkileri, kalın yapraklı, sert, cilalı ve keçe gibi tüylüdür.

Maki bitki örtüsünün bitkileri; yabani zeytin, mersin, keçiboynuzu, kermez meşesi, sandal, kocayemiş, defne, sakız, menengiç, zakkum, tesbih ağacı ve akçakesmedir. Karadeniz Bölgesi’nde orman tahriplerinin olduğu yerde çalılar meydana gelmektedir. Bu çalılara “yalancı maki (psödomaki)” adı verilmektedir.

Bozkır: Kurak ve yarı kurak bölgelerde meydana gelen ot topluluklarıdır.  Bozkırda; geven, çoban yastığı, üzerlik, çakır dikeni, yavşan otu, gelincik, sığır kuyruğu, kılıçotu, çayır üçgülü, peygamber çiçeği gibi bitki türleri bulunmaktadır.

Çayır: İlkbaharda yeşeren ve yaz mevsimi boyunca yeşil kalan güt ot toplulukları çayırları oluşturmaktadır. Çayırlara genellikle Erzurum-Kars çevresindeki yüksek plato alanlarında, Kuzey Anadolu Dağlarında, Toroslarda ve ülkemizin doğu kesimlerinde rastlanmaktadır.

.Türkiye’de Bulunan Bitki Toplulukları Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER